Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w kościele katolickim, który od niepamiętnych czasów poświęcony jest szczególnej postaci jaką jest Matka Boża. Z Majową Królową wiąże się tzw. ,,majówka’’ czyli nabożeństwo, od wieków stanowiące nierozłączny element życia w wierze. Słynne ,,majówki ” – nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jeszcze dziś przejeżdżając w majowy wieczór przez Polskie wsie można usłyszeć pieśni maryjne. Zwyczaj ten trwa dopiero od połowy XIX wieku. Podczas nabożeństw odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę ,,Pod Twoją Obronę”. W tym okresie wierni gromadzą się, by prośbami litanijnymi i śpiewem pieśni maryjnych oddać cześć Bożej Rodzicielce. Budząca się do życia przyroda dodaje nabożeństwom jeszcze większego uroku. Także u nas, na lipnickiej ziemi, kapliczki maryjne zdobią przydrożne łąki, miedze i pola. Jedna z nich jest szczególna…

W urokliwym miejscu zwanym ,,za dworem” położonym w leśnym zagajniku nad Piekarskim Potokiem, u podnóży Duchowej Góry znajduje się kapliczka – grota Matki Boskiej. Zbudowana została z kamieni otoczaków i łomu piaskowca w 1974 r., przez uczniów ówczesnej siódmej klasy Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej, pod fachowym okiem murarza. Stanęła w miejscu dotychczasowej, stojącej na słupie figurki oraz wcześniejszej, drewnianej XIX wiecznej kapliczki. Do lasku tego, swe pierwsze kroki po zamieszkaniu w lipnickim dworze skierowały Maria, Teresa i Urszula Ledóchowskie, ze względu na znajdującą się tam figurę Niepokalanej. Ustna tradycja wiążę jej istnienie, jak też kapliczki, z objawieniem, jakie miało być udziałem jednego z dworskich pracowników.

Do dnia dzisiejszego przy kapliczce za dworem Ledóchowskich, Gminny Dom Kultury wraz z Parafią św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, organizuje plenerową majówkę. Przybywają na nabożeństwo nie tylko mieszkańcy naszej gminy wraz z całymi rodzinami ale również goście z odległych miejsc. We wspólną modlitwę włączają się zespoły i grupy z terenu gminy, które w tradycyjnych regionalnych strojach odśpiewują pieśni ku czci Maryi. Miłym akcentem podczas uroczystości są życzenia składane przez księdza Proboszcza wszystkim Mamom z okazji ich święta. Dzięki organizatorom mieszkańcy mają możliwość przeżywania tych dwóch ważnych świąt podczas jednej uroczystości. W tym roku kapliczka za dworem i teren wokół, zostały odrestaurowane dzięki Państwu Anieli i Władysławowi Gromalom oraz Uniwersytetowi Trzeciego Wieku z Lipnicy Murowanej. W tak pięknej scenerii miło będzie znów usłyszeć – Chwalcie łąki umajone, Po górach, dolinach, Była cicha i piękna jak wiosna, Do Ciebie Matko szafarko łask … – maryjne pieśni, niosące się pośród umajonych łąk i drzew.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content