Aby tradycji stało się za dość, w ostatnią niedzielę karnawału (3 marca) Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, gościł przybyłych na Zapustnym Przeglądzie Grup Cygańskich. To coroczne wydarzenie jest kontynuacją lipnickich tradycji ostatkowych, w których uczestniczyły grupy przebierańców cygańskich wędrujących od domu do domu, śpiewem, tańcem i dowcipem bawiących domowników.

A i figle też płatali i sadzami panny smarowali, gdyż Cyganie chodzili zazwyczaj tam, gdzie były panny na wydaniu. Zapłatą za odwiedziny (przynoszące wedle zwyczaju szczęście w ciągu roku), były jajka darowane przez gospodynię, z których na zakończenie cygańskiej wędrówki (w ostatnim domu), smażono jajecznicę. Dzisiaj już coraz rzadziej słychać po wsi cygańskie melodie. Jednak organizowany od 25. lat lipnicki Przegląd, cieszy się nieustającą popularnością. Tak było i tym razem. Sala pękała w szwach, gdy na scenie prezentowało się 8 grup cygańskich (5 dziecięco-młodzieżowych i 3 dorosłe). Wśród publiczności występy podziwiali: wicestarosta bocheński Ryszard Drożdżak, wójt gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, a także przedstawiciele lipnickiej Rady Gminy.

Występy cygańskie oceniała Komisja artystyczna w składzie: Stanisław Włodarczyk – przewodniczący komisji, Krzysztof Bogusz i Agnieszka Żołna-Zdunek. Po obejrzeniu wszystkich widowisk, Jury postanowiło przyznać następujące miejsca i nagrody:

W KATEGORII GRUP DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWCH:

I MIEJSCE i nagrodę finansową  w wysokości 300,- zł, dla  grupy cygańskiej „Małe Cyganiątka” z Przedszkola Samorządowego w Lipnicy Murowanej.

Cztery równorzędne II MIEJSCA i nagrody finansowe w wysokości, po 250,00,-zł każda, dla grup cygańskich: „Kasztanki” ze Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Dolnej, „Lipniczanie” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej, „Małe Cyganiątka” z Przedszkola Samorządowego w Rajbrocie i „Rajskie Cyganiątka” ze Świetlicy Wiejskiej w Rajbrocie.

W KATEGORII GRUP DOROSŁYCH:

I MIEJSCE i nagrodę finansową 500,-zł, dla grupy cygańskiej „Górzanie” z Lipnicy Górnej.

Dwa równorzędne II MIEJSCA i nagrody finansowe w wysokości, po 400,-zł każda, dla grup cygańskich: „Raj” z Rajbrotu oraz „Impresja” z Lipnicy Dolnej.

Ponadto Komisja artystyczna przyznała cztery nagrody indywidualne dla: Szymona Kołodzieja z grupy cygańskiej „Raj” z Rajbrotu za fantazję i luz sceniczny, Dominiki Wojdak z grupy cygańskiej „Lipniczanie” z Publicznej Szkoły Podstawowej z Lipnicy Murowanej za wykonanie piosenki cygańskiej oraz Edyty Fielek i Karoliny Strugała z grupy cygańskiej „Impresja”, także za wykonanie piosenki cygańskiej.

Na okoliczność jubileuszowego 25. Zapustnego Przeglądu Grup Cygańskich, organizatorzy przygotowali nagrody specjalne – „tamburyno z pasją” dla grup, które w ciągu tych 25. lat najwięcej razy brały udział w Przeglądzie. I tak, wśród grup dorosłych tamburyno otrzymała grupa cygańska „Górzanie” z Lipnicy Górnej (23 razy uczestniczyli w Przeglądzie), natomiast wśród grup dziecięco-młodzieżowych nagrodę otrzymała grupa cygańska działająca przy Świetlicy Wiejskiej w Rajbrocie (18 razy brała udział w Przeglądzie). „Tamburynem z pasją” nagrodzono również osobę z Komisji artystycznej, która najwięcej razy zasiadała w Jury Przeglądu. Nagrodę tą otrzymał pan Tadeusz Goryl (11 razy oceniał zespoły cygańskie jako juror).

W przerwie podczas obrad Komisji uczestnicy mieli okazję obejrzeć przygotowaną specjalnie na tą okazję prezentację fotograficzną pn. „25 lat z Zapustnym Przeglądem Grup Cygańskich”. Czego zwyczaj, Organizatorzy częstowali również pączkami zapustnymi ufundowanymi przez Piekarnię „Zelek” z Rajbrotu. To były niezwykle radosne i widowiskowe ostatki, z pięknymi strojami, tańcami, zjawiskową grą aktorską oraz piosenką, która wywoływała wśród oglądających entuzjazm, a innym razem wzruszenie. Dziękujemy wszystkim Grupom Cygańskim za przygotowane programy. Gratulujemy zaangażowania, wigoru i talentu. Życzymy niegasnącego zapału i równie czarownych prezentacji w ciągu roku.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content