Zgodnie z lipnicką tradycją w ostatnie dni karnawału mieszkańcy gminy, zespołowo, przebrani w cygańskie stroje, wędrują od domu do domu z muzyką, tańcem i śpiewem aby wróżyć domownikom szczęście, harcować, panny sadzą „umalować”… Za swoje występy datki dostają i jajka, by na koniec swojej wędrówki w ostatnim domu jajecznicę usmażyć i pobiesiadować.

Żeby ten piękny, stary zwyczaj nie odszedł w zapomnienie Gminny Dom Kultury zaprasza od 26. lat zawsze w ostatnią niedzielę karnawału zespoły cygańskie z lipnickiej gminy na „Zapustny Przegląd Grup Cygańskich”. To wydarzenie zawsze niesie ze sobą wiele radości, pozytywności, paletę mieniących się barw, dźwięków, gestów, a także odrobinę rywalizacji, gdyż powołane jury ocenia widowiska i przyznaje nagrody. Publiczność tego dnia wypełnia po brzegi salę widowiskową, aby podziwiać i brawami nagradzać umiejętności, talent i kreatywność artystów.

W ubiegłym roku dosłownie „rzutem na taśmę” zdążyliśmy zorganizować to wydarzenie. W tym roku … niestety …

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Ponieważ ubiegłoroczny przegląd został sfilmowany przez naszego nieocenionego kolegę Pawła Heróda, postanowiliśmy  zaprezentować Wam dzisiaj fragmenty tych występów, aby podzielić się naszą wyjątkową kulturą i obrzędowością związaną z zapustami. Ci którzy uczestniczyli w tym widowisku w tamtym roku, z sentymentem zapewne przypomną sobie karnawałowe lipnickie ostatki. Dla wszystkich, niech prezentacje te będą również zaproszeniem na rok przyszły, w którym mamy nadzieję spotkać się już razem w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury.

Poniżej codziennie aż do ostatkowego wtorku, dołączać będziemy linki występów poszczególnych zespołów. Życzymy miłego oglądania i dobrej zapustnej zabawy.

 

GRUPA CYGAŃSKA Z PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W LIPNICY MUROWANEJ

https://youtu.be/CLQfMG3G21U 

GRUPA CYGAŃSKA Z PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W RAJBROCIE

https://youtu.be/sJEHMsMcXVA

GRUPA CYGAŃSKA „RAZEM” Z LIPNICY MUROWANEJ

https://youtu.be/PT05N-J5Cs0

GRUPA CYGAŃSKA „GÓRZANIE” Z LIPNICY GÓRNEJ

https://youtu.be/-GeACzyPfUE

GRUPA CYGAŃSKA „RAJ” Z RAJBROTU

https://youtu.be/g0y9RS9ZlzU

 CYGANIĄTKA Z LIPNICY DOLNEJ

https://youtu.be/LKJgnF3X5Tw

MALI CYGANIE Z LIPNICY GÓRNEJ

https://youtu.be/NRhr7elDGME

RAJSKIE CYGANIĄTKA

https://youtu.be/kyoWisPCm6c

CYGAŃSKIE DZIECI Z LIPNICY MUROWANEJ

https://youtu.be/Ik5EPsrBEV8

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content