Nowością tegorocznego – 42. Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych, były odmienione statuetki „Lipnickich Gwiazd” – trofeum przyznawanego najlepszym grupom kolędniczym. Czy ta innowacja wejdzie już na stałe w kanon lipnickiego kolędowania? Zobaczymy… Symboliczna „Gwiazda” w każdej odsłonie wprowadzając artystyczne urozmaicenie zawsze pozostaje znakiem sukcesu. Tegoroczna zdecydowanie różni się formą od swojej poprzedniczki, ale jest równie piękna, ręcznie malowana na szkle z wizerunkiem kolędników z gwiazdą.

Wykonawcą statuetki jest pan Zdzisław Słonina, który od 1974 roku mieszka w Świątnikach Górnych. Od połowy lat 70. XX wieku rzeźbi, maluje i fotografuje. Wykonuje prace – zarówno rzeźby jak i obrazy na szkle – głównie o tematyce sakralnej, czasami ludowej bądź historycznej. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i regionalnych. Na swoi koncie ma 42 wystawy indywidualne oraz udział w 139 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (informacje na rok 2022 kiedy artysta obchodził jubileusz 45-lecia twórczości).

Zdzisław Słonina jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców ludowych w Polsce. W swej pracy używa czystych kolorów. Przedstawiane postacie często ozdabia aniołkami, ptaszkami i kwiatami co sprawia, że jego styl jest niepowtarzalny. Z kolei malarstwo artysty jest bardzo barwne i dekoracyjne, charakteryzuje się brakiem cieni i laserunków.

Pan Zdzisław jest opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Twórczość swą traktuje jako spełnienie życiowego powołania i pasji.

Foto: Jarosław Krzak, Paweł Heród

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content