„…niech słyszy cała okolica, że dziś kolęduje Lipnica! Kolęda, kolęda!”

Ludowa tradycja kolędowania trwa w naszej kulturze od wieków. To jednocześnie najstarsza forma polskiego teatru ludowego. W Lipnicy Murowanej już po raz trzydziesty piąty rozbłysła „Lipnicka Gwiazda”, a Gminny Dom Kultury przyjął w swe progi 29 grup kolędniczych z powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego, które zaprezentowały piękne widowiska oraz życzyły widzom wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

 

 

W dniach 7-8 stycznia 2017 roku w sali widowiskowej miały miejsce występy grup kolędniczych, tak wspaniale pielęgnujących tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. W tym roku gościliśmy 10 dziecięcych, 7 młodzieżowych oraz 12 dorosłych zespołów. Herody, Z turoniem, Z kozą, Pastuszki, Droby, Z szopką lalkową – to tylko niektóre z programów przygotowanych przez grupy. Sobotnie i niedzielne zmagania oceniała Komisja Artystyczna w składzie:

– Maria Danuta Cetera – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie,

– Urszula Gieroń – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie,

– Jadwiga Adamczyk – muzyk-folklorysta z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu,

– Benedykt Kafel – etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Laureaci czołowych miejsc będą mieli okazję do dalszego prezentowania swoich talentów. Dzieci i młodzież (a wśród nich nasza dziecięca Grupa Kolędnicza PASTUCHY Z GWIAZDĄ ze Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Górnej!) wystąpią w Podegrodziu na 20. Pastuszkowym Kolędowaniu, zaś starsi pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie w czasie 45. Góralskiego Karnawału będą kolędować i walczyć o ogólnopolskie trofea.

W sobotę podczas obrad komisji dla przybyłej publiczności z gościnnym programem jasełkowym wystąpiły Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej (grupa sześciolatków Pani Renaty Kurek oraz pięcio- i sześciolatków Pani Lucyny Woźniak). Po spektaklu miało miejsce ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu plastycznego pn. „35 lat z lipnickimi grupami kolędniczymi”, zorganizowanego przez Gminny Dom Kultury przy współpracy ze Świetlicą Wiejską w Lipnicy Górnej. W niedzielny wieczór, czas oczekiwania na werdykt jury, wypełnił koncert kolędowy w wykonaniu Zespołu Młodzieżowego „Fortissimo” z parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Łukowicy, kierownikiem którego jest ksiądz dziekan Wiesław Majca – tamtejszy proboszcz, a niegdyś wikariusz lipnicki. W śpiew kolęd i pastorałek oraz czynny udział w koncercie z ochotą włączyli się zebrani widzowie.

Na 35. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych przybyli zaproszeni goście: Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Tomasz Gromala – Wójt Gminy Lipnica Murowana, Józef Radzięta – radny Rady Powiatu Bocheńskiego, Stanisław Włodarczyk – przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana wraz z radnymi.

W czasie okolicznościowych przemówień dyrektor MCK „Sokół” – Antoni Malczak, jak również Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala podkreślili znaczenie „Lipnickiej Gwiazdy” dla popularyzacji zwyczajów bożonarodzeniowych oraz podnoszenia poziomu artystycznego i merytorycznego grup z terenu całej Ziemi Tarnowskiej.

Z okazji jubileuszu Przeglądu grupy kolędnicze poza tradycyjną statuetką „Lipnickiej Gwiazdy” otrzymały złote, srebrne oraz brązowe statuetki gwiazd, zaś instruktorzy okolicznościowe, ceramiczne pamiątki.

Niezwykle liczny udział grup w Przeglądzie jest potwierdzeniem opinii, iż Ziemia Tarnowska to zagłębie ruchu kolędniczego w Małopolsce. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu kolędników, instruktorów, instytucji patronujących możliwe jest zachowanie dla przyszłych pokoleń oraz przekazanie im tożsamości związanej z pięknymi, bożonarodzeniowymi zwyczajami, za co organizatorzy serdecznie dziękują i zapraszają za rok do Lipnicy. 

WYNIKI 35. MAŁOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU GRUP KOLĘDNICZYCH – PDF

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „35 LAT Z LIPNICKIMI GRUPAMI KOLĘDNICZYMI” – PDF

 

GALERIA ZDJĘĆ – SOBOTA – 07.01.2017 R. – KLIK

GALERIA ZDJĘĆ – NIEDZIELA – 08.01.2017 R. – KLIK

GALERIA ZDJĘĆ – NIEDZIELA – 08.01.2017 R. – OGŁOSZENIE WYNIKÓW – KLIK

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content