Kolorowe, pełne ciepła i tradycji Święto Gminy Lipnica Murowana obchodziliśmy 14 i 15 sierpnia, na stadionie sportowym w Lipnicy Dolnej. Ciekawy program, piękna pogoda, a przede wszystkim niezastąpiona i bardzo licznie przybyła publiczność sprawiły, że piękne będą wspomnienia z tego wydarzenia. Organizatorami Święta byli Wójt Gminy Lipnica Murowana, Gminny Dom Kultury oraz lipnicka Parafia Rzymskokatolicka.

W sobotni wieczór zaprosiliśmy widzów do kina plenerowego na film pt. Jutro będziemy szczęśliwi”. Ta piękna i wzruszająca opowieść o miłości, odpowiedzialności, rodzicielstwie, spotkała się z dużym zainteresowaniem i zadowoleniem przybyłych. Po raz pierwszy organizowaliśmy taką formę rozrywki i ku naszej radości uczestniczyło w niej ponad 200 osób.

Niedzielne uroczystości  zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym, pod przewodnictwem ks. proboszcza Mariusza Jachymczaka, połączona z poświęceniem wieńców żniwnych i dziękczynieniem rolników za pomyślne zbiory. Następnie w korowodzie wszyscy udali się na stadion sportowy w Lipnicy Dolnej. Oficjalnie uroczystości Święta Gminy otworzyli, wójt gminy Tomasz Gromala wraz z dyrektor GDK Agnieszką Żołna-Zdunek. Przepiękne wieńce żniwne i programy artystyczne prezentowały poszczególne sołectwa biorące udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.  Na scenie wystąpili: Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Obrzędowy „Razem” z Lipnicy Murowanej oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej. Całokształt efektów pracy oceniała komisja artystyczna w składzie: Stanisław Włodarczyk – emerytowany nauczyciel, były Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana – przewodniczący Jury, Tadeusz Goryl – sołtys wsi Lipnica Murowana i Stanisław Paprota – prezes Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego, która ostatecznie postanowiła przyznać cztery równorzędne miejsca. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny zarówno w wykonaniu wieńców jak i programów scenicznych. Komisja pogratulowała również organizacji tradycyjnych zaprzęgów konnych, które uczestniczyły w korowodzie dożynkowym. Wzorem lat ubiegłych odbył się także konkurs na wieniec dożynkowy publiczności. W tym roku wzięło w nim udział 376 osób. Ostatecznie zwyciężyło sołectwo Lipnica Dolna, tuż za którym uplasowała się Lipnica Murowana. Wspaniałe nagrody (drzewka i krzewy ze Szkółki Roślin Ozdobnych Eko-Garten) ufundowane przez naszych niezawodnych sponsorów – Państwa Barbarę i Ryszarda Grzesików, powędrowały w ręce zarówno zwycięskiej grupy, jak i wyłonionych osób spośród wszystkich biorących udział w konkursie.

W tegoroczny program Święta Gminy wpisała się także akcja pn. Szczepimy się w Lipnicy Murowanej. W mobilnym punkcie kontenerowym 57 osób przyjęło jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Współorganizatorami akcji szczepień byli: Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita oraz Ośrodek Zdrowia w Lipnicy Murowanej. Partnerem akcji OSP KSRG Lipnica Murowana. Dziękujemy również za wsparcie tego przedsięwzięcia Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bochni oraz OSP Rzezawa.       

Na cudowną, smakową ucztę tradycyjnie zaprosiło wszystkich przybyłych Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, które na okoliczność Dożynek przygotowało wyśmienitą degustację potraw regionalnych. Rozeszła się w mgnieniu oka!

Cały czas wiele działo się również na scenie. Po zakończeniu prezentacji dożynkowych wystąpili laureaci organizowanego przez GDK Dziecięcego Festiwalu Polskiej Piosenki KORAL SONG. Młodzi artyści prezentując piosenki Agnieszki Osieckiej (taki był temat tegorocznej edycji), zauroczyli publiczność. Następnie przyszedł czas na wręczenie (przyznawanego od 2019 r.), certyfikatu „Marka Gminy Lipnica Murowana”. Certyfikat nadawany jest przez powołaną kapitułę osobom, instytucjom, organizacjom, przedsiębiorstwom, których „produkt” nierozerwalnie związany jest z gminą Lipnica Murowana, stanowi wizytówkę tego miejsca, promuje go, cechuje się wysoką jakością, wiąże się z historią i dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym. W tym roku wyróżnieni zostali: Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne z prezesem Stanisławem Paprotą, oraz Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej. Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych inicjatyw i kolejnych sukcesów w promocji naszej Lipnicy. Po wręczeniu statuetek, niejako na potwierdzenie słuszności wyboru, wystąpiła Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej pod batutą kapelmistrza Adama Sowy. Dużo zabawy i humoru wprowadzili artyści z Kabaretu pod Wyrwigroszem, którzy jako gość specjalny lipnickiego święta, skutecznie rozśmieszali przybyłą publiczność. Na zakończenie wystąpił Zespół „Pogwizdani” z Łącka. I tutaj zabawie, tańcom, śpiewom nie było końca. Chłopaki swoim rzetelnym podejściem do muzyki sprawili, że nie chciało się wracać do domów…

Tegoroczne Święto Gminy połączone z Dożynkami to już historia. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom, które przyczyniły się do uświetnienia tego wydarzenia oraz publiczności za udział. 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content