Dla dzielnej, walczącej Ukrainy; dla odważnych, pełnych patriotyzmu Ukraińców; dla patrzących z nadzieją i wiarą w przyszłość Ukrainek; dla niewinnych i bezbronnych ukraińskich dzieci – dla nich wszystkich w niedzielne popołudnie pięknie zakoncertowaliśmy, zaśpiewaliśmy, BYLIŚMY.

„Solidarni z Ukrainą” – taki tytuł nosiło, zorganizowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana, Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne oraz Gminny Dom Kultury, spotkanie mające na celu wsparcie naszych Sąsiadów mierzących się z ciężarem katastrofy, która od kilkunastu dni dotyka ich Ojczyznę. Wszystkich przybyłych serdecznie powitała dyrektor GDK Lipnica Murowana – pani Agnieszka Żołna-Zdunek, po której głos zabrał Gospodarz naszej gminy – pan Tomasz Gromala.

Następnie na scenie pojawiła się młodzież z Litwy, Słowacji i Polski, która w ramach zgrupowania z programu Erasmus+ przygotowała za pomocą różnych form przekazu happening dla Ukrainy. Były więc wielkie graffiti z hasłami solidarności, był krótki film w języku angielskim, był też wspólny śpiew piosenki zespołu „2+1” z jakże wymownymi słowami: „Więc chodź pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko…”.

Zarówno lipnicki Dom Kultury, jak i młodzież wraz z opiekunami przygotowali okolicznościowe kotyliony.  Były też naklejki z niezwykle mądrym i bardzo często używanym na Ukrainie przysłowiem, tym razem w wersji anglojęzycznej – „The truth doesn’t drown in water and doesn’t burn in fire” („Prawdy nie zatopi woda ani nie spali ogień”).

Wspaniałą muzyczną ucztę zgotowała wszystkim przybyłym niezawodna i jak zawsze profesjonalna Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej pod batutą kapelmistrza Adama Sowy. Podczas niedzielnego koncertu nie zabrakło utworów ludowych, jak choćby skomponowanego w ubiegłym roku przez Bogusława Wróblewskiego „Krakowiaka”, marszy – „Orkiestry Dęte”, „Generał Maczek”, „Benton Hall” czy aranżacji wielu polskich i zagranicznych przebojów m.in. „Heal the World”, „Zacznij od Bacha”, „One moment in time”, „Final countdown” oraz znanych filmowych czy serialowych melodii.

W trakcie spotkania wraz z Polską Misją Medyczną prowadzona była zbiórka finansowa na pomoc ukraińskim szpitalom. Wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie dziękujemy staropolskim „Bóg zapłać”, zaś tych którzy chcieliby jeszcze dołożyć swoją cegiełkę  na ten szczytny cel zapraszamy do środy, 9 marca do Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, gdzie znajduje się puszka.

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content