Trzecie i ostatnie już spotkanie w ramach realizacji zadania pn. „Europejskie smaki na lipnickim stole”, odbyło się 7 marca w Wiejskim Domu Ludowym w Lipnicy Górnej. Tym razem tematem przewodnim była „Kultura polskiego stołu”. Nakryty i odświętnie udekorowany stół, przygotowany przez Olgę Kowalczyk – instruktora ds. animacji kultury, witał przybywających na spotkanie uczestników.

Kiedy wszyscy byli już w komplecie, tytułem wprowadzenia głos zabrała pani Halina Żołna -dietetyk, technolog żywności i żywienia człowieka, nauczyciel w Zespole Szkół Nr 3 w Bochni, która przedstawiła zasady savoir-vivre’u – jak nie tylko estetycznie ale też prawidłowo nakryć stół. Żeby ów stół nabrał galanterii i wyrazu, zaakcentowano jego elegancję ozdobnymi serwetkami. Także uczestnicy warsztatów mieli możliwość nauki składania serwetek na organizowane przez nich wydarzenia i uroczystości. Każdy z nienaganną precyzją zaginał, formował i tworzył niecodzienne kształty pod czujnym okiem instruktora (pani Halinki), a efekty pracy indywidualnej można podziwiać oglądając galerię fotograficzną z wydarzenia. Dopełnieniem etykiety stołu jest jego dekoracja. Dlatego organizatorzy warsztatów zaprosili do współpracy florystkę – panią Ewę Babral, która z kwiatów i darów natury tworzyła piękne aranżacje i kompozycje, oraz zachęcała dając ciekawe wskazówki, do realizacji rozwiązań dekoracyjnych według własnych interpretacji i pomysłów. Pani Ewa zaprezentowała dekoracje stołu na trzy różne okazje okolicznościowe: Święta Wielkanocne, Pierwszą Komunię świętą oraz party w ogrodzie, a uczestnicy z zainteresowaniem i podziwem obserwowali powstające ekspozycje. Po zakończeniu zajęć warsztatowych, pani Halina, w celu sprawdzenia poziomu przyswojenia wiedzy uczestników z zakresu „europejskich smaków…”, przygotowała niespodziankę z nagrodami – quiz kulinarny „Za stołem”. Znalazły się w nim m.in. takie pytania: wymień trzy potrawy z jakimi obcokrajowcy kojarzą kuchnię polską, który król upowszechnił w Polsce picie kawy, jakie są składniki francuskiego deseru Krem Brulee, co leży u podstaw piramidy żywieniowej i wiele innych, z którymi uczestnicy poradzili sobie bezbłędnie, a nagrody rozeszły się w mgnieniu oka. Po emocjach konkursowych Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Górnej przygotowało słodki poczęstunek, natomiast Zespół „Górzanie” wystąpił dla wszystkich z pięknym regionalnym repertuarem. Na zakończenie warsztatów dyrektor GDK Agnieszka Żołna-Zdunek podziękowała uczestnikom za udział, wspaniałą integrację, nieustający uśmiech na twarzach oraz niepowtarzalny klimat kreujący zapewne na długo wspomnienia przybyłych. Wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz upominki – patelnie, które z pewnością wykorzystane zostaną do przygotowania nie tylko europejskich ale również polskich „smaków” na lipnicki stół.                  Partnerem wydarzenia był Zespół Szkół nr 3 im. ks. Józefa Tischnera w Bochni.

Grant pt. „Europejskie smaki na lipnickim stole” realizowany przez Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej w ramach projektu grantowego pt. „Cykl działań szkoleniowych podnoszących kompetencje mieszkańców Śliwkowego Szlaku” Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content