Święto Gminy Lipnica Murowana po raz kolejny możemy zaliczyć do udanych. Dwudniowe wydarzenie z bogatym programem artystycznym, kulturalnym i wieloma atrakcjami odbyło się 10 i 11 sierpnia, na stadionie sportowym w Lipnicy Dolnej.

Sobotnie popołudnie rozpoczął niezwykły występ włoskiego zespołu folklorystycznego „CARUSIDDI E PICCIRDD”, który przyjechał do Polski z Sycylii (region Katania, 20 km od wulkanu Etna). Zespół powstał 10 lat temu, koncertuje po całym świecie i prezentuje sycylijski folklor – tarantella. Nazwa tego tańca pochodzi prawdopodobnie od miasta Taranto lub nazwy pająka – tarantuli, a według wierzeń ludowych taniec ów miał leczyć z jadowitego ukąszenia. Zespół na lipnickim Święcie Gminy zaprezentował się w pięknych, regionalnych strojach, a szybkie i pełne ekspresji , rytmiczne melodie, tańce i śpiew, bawiły przybyłą publiczność. Na zakończenie tego kulturowego widowiska, artyści przenieśli się na płytę stadionu, gdzie zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Kontynuacją muzyczno-tanecznych wydarzeń tego dnia był festyn pod gwiazdami, który poprowadził Zespół Motif Band. Dźwięki polskich i zagranicznych przebojów porwały do tańca na podniebnym, plenerowym parkiecie dziesiątki par. Trwająca do północy zabawa zakończyła pierwszy dzień obchodów Święta Gminy Lipnica Murowana.      

Niedzielne uroczystości  zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym, połączona z poświęceniem wieńców żniwnych i dziękczynieniem rolników za pomyślne zbiory. Następnie w korowodzie wszyscy udali się na stadion sportowy w Lipnicy Dolnej, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Przepiękne wieńce żniwne i programy artystyczne prezentowały poszczególne sołectwa biorące udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.  Na scenie wystąpili: Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Obrzędowy „Razem” z Lipnicy Murowanej oraz Grupa Obrzędowa z Lipnicy Dolnej. Całokształt efektów pracy oceniała komisja artystyczna w składzie: Maria Krzyszkowska – pedagog, twórca ludowy, Stanisław Włodarczyk – pedagog i Stanisław Paprota – prezes Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego, która ostatecznie postanowiła przyznać cztery równorzędne miejsca. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny zarówno w wykonaniu wieńców, jak i programów scenicznych. Komisja pogratulowała również zaangażowania w kultywowanie lokalnych tradycji dożynkowych.

Oficjalnie uroczystości Święta Gminy rozpoczął i powitał przybyłych gości wójt gminy Tomasz Gromala, który podkreślił znaczenie ciężkiej pracy rolnika, jego trudu i poświęcenia, mimo niejednokrotnie (jak chociażby w tym roku) niełatwych warunków pogodowych. Na Dożynki do Lipnicy przybyli zaproszeni goście: Józefa Szczurek-Żelazko – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Władysław Kosiniak-Kamysz – poseł na Sejm RP,  Michał Wojtkiewicz – poseł na Sejm RP, Stanisław Bukowiec – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Ryszard Drożdżak – wicestarosta Powiatu Bocheńskiego, Adam Ślusarczyk – dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, radni Powiatu Bocheńskiego: Jerzy Błoniarz, Józef Radzięta, Mariusz Zając, burmistrz Miasta Bochnia – Stefan Kolawiński, wójt Gminy Łapanów – Andrzej Śliwa, wójt Gminy Żegocina –  Wojciech Wrona, wójt Gminy Drwinia – Jan Pająk, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Bochni – Anna Kądzielawa, Piotr Gadowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Piotr Cetnarski – zastępca komendanta  Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, Wacław Czaja – powiatowy lekarz weterynarii w Bochni, Damian Gaża – Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana wraz z radnymi, ks. wikariusz Łukasz Mikoś, Dariusz Włudyka – Przewodniczący Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Bochni, sołtysi, prezesi, kierownicy i dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych.   

W tegoroczny program Święta Gminy wpisał się także jubileusz 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ramach obchodów głos zabrali: dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Adam Ślusarczyk oraz kierownik Biura Powiatowego ARiMR – Anna Kądzielawa, którym Wójt Tomasz Gromala w imieniu Samorządu Gminnego, wręczył okolicznościowe listy gratulacyjne. Zespół Regionalny „Górzanie” przedstawił program artystyczny przygotowany specjalnie tą uroczystość, zostało odśpiewane wspólne „sto lat”, a dla wszystkich przybyłych rozkrojono jubileuszowy tort.    

Wzorem lat ubiegłych odbył się również konkurs na wieniec dożynkowy publiczności. W tym roku wzięło w nim udział aż 514 osób! Ostatecznie zwyciężyło sołectwo Lipnica Dolna, tuż za którym uplasowała się Lipnica Górna. Wspaniałe nagrody ufundowane przez naszych niezawodnych sponsorów powędrowały w ręce zarówno zwycięskiej grupy, jak i kilku osób spośród wszystkich biorących udział w konkursie. Przy tej okazji serdeczne podziękowania kierujemy w stronę: Państwa Barbary i Ryszarda Grzesików, właścicieli Szkółki Roślin Ozdobnych „Eko-Garten” w Lipnicy Górnej oraz Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na cudowną, smakową ucztę tradycyjnie zaprosiło wszystkich przybyłych Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, które na okoliczność Dożynek przygotowało wyśmienitą degustację potraw regionalnych. Rozeszła się w mgnieniu oka! Wiele działo się na scenie. Po zakończeniu prezentacji dożynkowych zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej pod batutą kapelmistrza Adama Sowy, a następnie jako gość specjalny lipnickiego święta, wystąpił Kabaret KOPYDŁÓW znany z telewizyjnego programu „Spotkanie z balladą”. Znakomity aktor, ulubieniec publiczności – Leszek Benke, tradycyjnie wcielił się w rolę komendanta OSP i do łez bawił zgromadzoną licznie publiczność.

Po występie kabaretu przyszedł czas na wręczenie (przyznanego po raz pierwszy), certyfikatu „Marka Gminy Lipnica Murowana”. Certyfikat ów został stworzony przez Gminę Lipnica Murowana oraz Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne, a nadawany jest przez powołaną kapitułę osobom, instytucjom, organizacjom, przedsiębiorstwom, których „produkt” nierozerwalnie związany jest z gminą Lipnica Murowana, stanowi wizytówkę tego miejsca, cechuje się wysoką jakością, wiąże się z historią i dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym. W tym roku wyróżnieni zostali: Piekarnia ZELEK z Rajbrotu oraz Zespół Regionalny GÓRZANIE z Lipnicy Górnej. Statuetki „Marka Gminy Lipnica Murowana” wręczył wójt gminy Tomasz Gromala oraz prezes PSKS Stanisław Paprota. Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów w promocji naszej Lipnicy.

Na zakończenie niedzielnego programu wystąpił MATEUSZ MIJAL z zespołem. Koncert zachwycił publiczność, która raz po raz nagradzała występujących mocnymi oklaskami. Wspólny śpiew do którego zachęcał artysta oraz dobra atmosfera i zabawa podczas całego występu, przypieczętowały dwudniowe uroczystości, których organizatorami byli Wójt Gminy Lipnica Murowana, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia.  

 

 ŚWIĘTO GMINY 2019 – sobota                     ŚWIĘTO GMINY 2019 – niedziela

   dsc 0152 GDK Lipnica Murowana         dsc 0001 GDK Lipnica Murowana

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content