W sobotni wieczór 17 listopada sala w Wiejskim Domu Ludowym w Rajbrocie zapełniała się z minuty na minutę. Przybywający zajmowali miejsca przy odświętnie udekorowanych stołach. Gwarno było i wesoło, bo w tym kręgu wszyscy się znają, darzą szacunkiem i życzliwością. Spotkanie zainaugurowały Orkiestry Dęte z Lipnicy Dolnej i Rajbrotu wiązanką melodii żołnierskich, gdyż na okoliczność setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz jubileuszu 700-lecia lokacji Rajbrotu, w tegoroczne Podsumowanie Roku Kulturalnego wplecione zostały obrazki patriotyczne.

Na zaproszenie Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej odpowiedzieli: Wójt Gminy Tomasz Gromala, Przewodniczący Rady Gminy Damian Gaża wraz z Radnymi Rady Gminy, Radni ubiegłej kadencji wraz z Przewodniczącym Stanisławem Włodarczykiem, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Grupa „Impresja” z Lipnicy Dolnej, Grupa Obrzędowa z Borównej, Grupa Obrzędowa „Razem” z Lipnicy Murowanej, Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, wspomniane wcześniej orkiestry dęte, sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy, mistrzowie w budowaniu palm, przedstawiciele OSP z terenu naszej gminy, sponsorzy. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor GDK Agnieszka Żołna-Zdunek, która podkreśliła, że Podsumowanie Roku Kulturalnego to święto ludzi i pasjonatów lokalnej kultury, którą z zaangażowaniem, z potrzeby serca, bezinteresownie tworzą i pielęgnują, a poprzez swoją pracę promują gminę Lipnica Murowana. 

Za otwartość, uśmiech i pomoc w budowaniu dziedzictwa i ukazywaniu jego piękna, za sukces na który składa się zaangażowanie wielu osób i instytucji, zostały wręczone przybyłym, przygotowane przez Gminny Dom Kultury okolicznościowe śpiewniki pieśni i piosenek niepodległościowych. Podarowane zostały z przesłaniem szacunku do wolności i do drugiego człowieka, a biorąc pod uwagę muzyczne talenty całej naszej gminy, będą z pewnością wykorzystywane podczas rodzinnych i zespołowych spotkań, gminnych uroczystości oraz innych przedsięwzięć. 

Zespoły i grupy obrzędowe prezentowały się artystycznie ze specjalnie przygotowanymi programami poświęconymi Małej Ojczyźnie. Najważniejsze wydarzenia kulturalne mijającego roku zaznaczone zostały biało czerwonymi kotylionami na mapie gminy, a jubileusze uczczone pięknym i pysznym tortem oraz wyśpiewane toastem, który napisany został (na melodię „Szła dzieweczka do laseczka”) specjalnie na tą okoliczność przez panią Faustynę Wieciech, a brzmiał następująco:

Jest miejscowość w naszej gminie, Rajbrotem się zwie,

Co siedemset lat istnieje, każdy niech to wie.

W tym roku siedemset lat on już ma,

Więc pomyśl jak zacna rocznica ta,

Oddaj mu szacunek i oddaj cześć,

Śpiewając tu z nami radosną pieśń.

I Ojczyzna nasza miła, jubileusz ma

Sto lat w wolności żyjemy, niech tak zawsze trwa,

Niech rośnie w potęgę cały nasz kraj,

I zgodę i pokój Boże nam daj,

Na dalsze stulecia, przez wszystkie dni,

Hymn polskiej wolności niech dumnie brzmi.

Spotkaliśmy się tu także, żeby świętować,

I pracę naszej „kultury”, dziś podsumować,

Niech nasza kultura na zawsze trwa,

I od naszej gminy niech wsparcie ma,

Niechaj się rozwija jak wiosną kwiat,

Niech działa i cieszy przez wiele lat!

To było niezapomniane spotkanie jednej, wielkiej, kulturalnej rodziny! Akordeony poszły w ruch, ktoś zaintonował „Szła dziewczyna koło młyna …” i cała sala podchwyciła dalej … Na dwa głosy wybrzmiało aż ściany się trzęsły! Pan sołtys porwał panią Jasię do tańca, a potem druga para i trzecia i … kolejna piosenka… A pan Jan pot z czoła ocierał ale akordeonu z rąk nie wypuszczał, a inni instrumentaliści mu wtórowali. I bawiliśmy się razem pięknie …  A kolejny kulturalny rok tuż za progiem …

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content