Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Jedne rozweselają i bawią, inne wzruszają. Opowieści, które niegdyś zapewniały rozrywkę, ale i przekazywały ludowe mądrości czy morały, nadal potrafią zachwycić zarówno młodszych, jak i starszych. Kiedyś za ich pomocą ludzie próbowali wyjaśnić to, co dziwne, niezrozumiałe, nieznane czy opowiedzieć o ważnych z historii postaciach. Dzisiaj nadal uczą i mają ogromną moc oddziaływania na wyobraźnię. Z niektórymi bohaterami kumplujemy się przez całe życie, a innych zwyczajnie nie lubimy. W wielu bajkach autorzy przemycają ważne treści, które potrafią do nas dotrzeć w zupełnie zaskakujących chwilach. Jedną z takich chwil była jubileuszowa, dziesiąta edycja Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane”, im. Kazimierza Brodzińskiego, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Lipnica Murowana, której temat dotyczył właśnie bajek, baśni i legend.

Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy dzieci i młodzież z terenu naszej gminy. Zgłosiło się 36. recytatorów reprezentujących Szkołę Podstawową w Lipnicy Murowanej i w Rajbrocie oraz Świetlicę Wiejską w Rajbrocie i Lipnicy Dolnej. Przesłuchania odbyły się 7 października. Podczas swoich prezentacji uczestnicy konkursu, przenieśli nas w piękną podróż do świata wyobraźni. Tam szewczyk Skuba rozprawił się ze Smokiem Wawelskim, król Łokietek założył Lipnicę Murowaną a król Kazimierz biednym i dobrym ludziom pomagał. Tam Paweł i Gaweł w jednym stali domu, Twardowski przechytrzył Mefistofelesa  a król Dardanel postanowił zmienić swoje życie i odwieczny, królewski porządek… Konkursowe zmagania oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Faustyna Wieciech – poetka, Bernadetta Macheta – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni oraz Natalia Krzak – instruktor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. Werdykt został już ustalony, ale oficjalnie zostanie on ogłoszony podczas Wieczoru Poetyckiego, który zaplanowano na 24 października w sali widowiskowej GDK. Dzisiaj podajemy (w przypadkowej kolejności) nazwiska laureatów, którym Jury przyznało miejsca i wyróżnienia. Protokół zostanie odczytany podczas Wieczoru Poetyckiego. Wtedy też laureaci zaprezentują się raz jeszcze i zostaną im wręczone nagrody.

Laureaci X Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane”:

Samuel Dekert, Eliza Zawadzka, Szymon Rzepka, Jakub Radzięta, Jan Krawczyk, Olga Marzec, Norbert Paciorek, Monika Krzywda, Katarzyna Kanownik, Patrycja Barzycka, Martyna Fitrzyk, Maja Gajec, Blanka Paciorek.

Organizatorem wydarzenia byli: Gminny Dom Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Murowanej.

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content