„Na szczęście, NA ZDROWIE, na ten Nowy Rok…” – tymi słowami już po raz czterdziesty ze sceny lipnickiego Domu Kultury kolędnicy będą składać noworoczne życzenia. W tych trudnych, pandemicznych czasach przede wszystkim zdrowie jest tym czego każdy z nas życzyłby sobie najbardziej i aby nikomu go nie zabrakło.

Rok 2022 jest rokiem wyjątkowym bowiem właśnie teraz przypada jubileuszowa czterdziesta edycja Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Ze względu na wprowadzone obostrzenia wydarzenie będzie odbywało się w formie on-line, bez udziału publiczności. Pomimo braku widzów cieszy jednak fakt, że w Gminnym Domu Kultury pojawią się grupy kolędnicze, by kultywować tą piękną, prastarą tradycję.

W sobotę – 15 stycznia od godziny 14:00 swoje programy prezentować będzie 10 dziecięcych i 3 młodzieżowe grupy kolędnicze. W niedzielę  – 16 stycznia obejrzymy występy 9 dorosłych grup kolędniczych. Łącznie Lipnica przyjmie więc w swe progi 22 zespoły. Konkursowe prezentacje oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: prof. Stanisław Węglarz – etnolog (przewodniczący jury), Beata Rompała – regionalista, Aleksander Smaga – muzyk. Kolędnicy podczas dwudniowego wydarzenia walczyć będą zarówno o główną statuetkę czyli „Lipnicką Gwiazdę” jak również o nominacje na: Pastuszkowe Kolędowanie – Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu, które odbędą się w dniach 29-30.01.2022 (grupy dziecięce i młodzieżowe) oraz na 50. Jubileuszowy Góralski Karnawał i Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej odbywający się w dniach 9-13.02.2022 r. (grupy dorosłe). W sobotę w czasie obraz jury będą Państwo mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej, zaś niedzielne oczekiwanie na wyniki dorosłych grup kolędniczych umili Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu który zaprezentuje się z kolędowym repertuarem.

Organizatorem Przeglądu jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, zaś współorganizatorami Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej. Honorowy patronat nad Przeglądem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Starosta Powiatu Bocheńskiego – Adam Korta oraz Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala.

Wszystkich miłośników lipnickiego Przeglądu Grup Kolędniczych zachęcamy do uczestnictwa w jego internetowej transmisji (link zostanie udostępniony w dniu przeglądu na naszej stronie internetowej). Niech będzie ona namiastką niezwykłej, świątecznej atmosfery, która zawsze towarzyszyła nam w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury. Do zobaczenia!

 plakat40mpgk GDK Lipnica Murowana

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content