W dniach 26-27 lipca 2014 r. gmina Lipnica Murowana obchodziła swoje święto, tym razem połączone z happeningiem „Śliwkowy Szlak – co nas łączy?”. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego PROW na lata 2007 – 2013.

Sobotnie świętowanie rozpoczęliśmy na placu zabaw w Lipnicy Murowanej gdzie miało miejsce otwarcie placu zabaw „Łokietkowy Ogród”. Dzieci z wielką radością rozcięły biało-czerwoną wstęgę i dokonały oficjalnego otwarcia nowego miejsca wypoczynku. Krótki rys historyczny Lipnicy – Łokietkowego Grodu, przybliżyła pani Aniela Gromala. Na milusińskich czekało mnóstwo zabaw i atrakcji. Były wspólne tańce, zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy. Ognisko sportowe „Promień” z Bochni zorganizowało zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego w kategorii dziewcząt i chłopców zaś dzięki Zespołowi Rajdowemu Knopt Rally Team z panem Januszem Knoptem na czele, najmłodsi oraz rodzice mieli możliwość obejrzenia wnętrza samochodu rajdowego, wykonania pamiątkowej fotografii oraz przejazdu na rekreacyjnym odcinku specjalnym. Upominki dla wszystkich bawiących się dzieci ufundowali: Elżbieta Tyrała, Andrzej Polinierski, Szymon Kawalec, Janusz Knopt oraz Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej.

Wieczorny festyn pod gwiazdami na stadionie sportowym w Lipnicy Dolnej poprowadził zespół muzyczny „Mark Band”, który do samej północy zachęcał przybyłych gości do wspólnej zabawy energicznymi i znanymi przebojami.

Niedzielny program przedsięwzięcia rozpoczęli uczestnicy wakacyjnego kursu tańca, którzy zaprezentowali cztery układy taneczne opracowane w czasie zajęć. W międzyczasie sceną zawładnęły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Lipnicy Murowanej – oddział w Lipnicy Dolnej, by dla mieszkańców gminy oraz przyjezdnych gości przedstawić „Legendę o założeniu Lipnicy”. Święto Gminy Lipnica Murowana było wspaniałą okazją do otwarcia plenerowej pokonkursowej wystawy plastycznej „Na pocztówkę Śliwkowego Szlaku” połączone z oficjalnym ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród dla uczestników reprezentujących siedem gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania „Na Śliwkowym Szlaku”. Z pięknym koncertem wystąpiła Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej. Rytmiczne melodie wygrywane przez ponad 40-osobową grupę szerokim echem unosiły się nad lipnicką ziemią.

Z ogromnym zainteresowaniem spotkał się happening „Śliwkowy Szlak – co nas łączy?”. Było to widowisko słowno-muzyczne przygotowane na podstawie scenariusza napisanego specjalnie na tą okoliczność. Jego celem była promocja obszaru Śliwkowego Szlaku. Wydarzenie nawiązywało do odbywających się w Lipnicy od czasów króla Łokietka jarmarków oraz związanych z nimi przywilejów. Piękna dekoracja, epokowe stroje, gwar i hałas dobiegający od strony stoisk wprowadziły wszystkich w atmosferę dawnych czasów. Nie zabrakło króla Łokietka który nadjechał do Lipnicy na koniu, nadał jej prawa i przywileje, witającego go z największymi honorami landwójta oraz bryczek konnych przywożących kupców. Na jarmarku do zakupu swoich produktów głośnym nawoływaniem zachęcali piekarze, tkacze, wikliniarze, garncarze, masarze, młynarze, rymarze. Każda gmina wchodząca w skład Śliwkowego Szlaku reprezentowana była przez kupca z produktem charakterystycznym dla danego terenu (Lipnica Murowana – lipnicka lipina, razowiec; Iwkowa – iwkowskie susorki; Czchów  i Gródek nad Dunajcem – fasola Piękny Jaś; Łososina Dolna – owoce; Laskowa – suska sechlońska; Gnojnik – kukiełki uszewskie) . Do zajrzenia w swoje progi zachęcała karczma, w której kupcy biesiadowali, podliczali całodzienne zyski, a ludowy zespół grał i śpiewał ku uciesze przybyłych. Uroku całości wydarzenia dodawały biegające wśród kramów i śpiewające melodyjne pieśni dzieci.  Degustacja tradycyjnych potraw przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Górnej przyciągnęła tłumy smakoszy, którzy z największą przyjemnością kosztowali chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, razowca lipnickiego, bułeczek i pieczywa ze śliwką, wędlin czy herbaty lipowej. W widowisku udział wzięli mieszkańcy gminy Lipnica Murowana oraz zgromadzona w tym dniu publiczność.

Po happeningu „Śliwkowy Szlak – co nas łączy?” gospodarz gminy – Wójt Tomasz Gromala powitał zaproszonych gości. Do Lipnicy w tym dniu zawitali: Marszałek Województwa Małopolskiego – Stanisław Sorys, Starosta Powiatu Bocheńskiego – Jacek Pająk, Wicestarosta Powiatu Bocheńskiego – Tomasz Całka, Wójt Gminy Łapanów – Jan Kulig, Wójt Gminy Żegocina – Jerzy Błoniarz, Burmistrz Nowego Wiśnicza – Stanisław Gaworczyk, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bochni – Krzysztof Kokoszka, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bochni – Jerzy Bieżychudek, Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana – Józef Radzięta, radni powiatowi i gminni.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. We wspólnych tańcach udział wzięli nie tylko młodsi, ale i starsi. Wielkie poszukiwanie śliwek rozwieszonych na stadionie sportowym wywołało wśród dzieci wiele emocji i radości. Uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” oraz talonami przekazanymi przez Pizzerię Torino z Lipnicy Murowanej. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pozostałych sponsorów: Hotelu i Gospody „Pod Kamieniem” pana Tadeusza Chmury, Piekarni Państwa Marii i Jana Zelków z Rajbrotu oraz Studia Kwiatowego „Jagoda” z Lipnicy Murowanej.

Zespół „Sweet Lemon” z Krakowa na estradzie zaprezentował popowy repertuar, który spotkał się z miłym przyjęciem ze strony widzów. Panowie, grający razem od 2011 roku wykonali covery grupy Maroon 5 oraz Bruno Marsa.

Wszyscy z wielką niecierpliwością oczekiwali na gwiazdę wieczoru.  Tuż przed godziną 21:00  Krzysztof Krawczyk rozpoczął wspaniały koncert, będący jednym z wielu zorganizowanych z okazji 50-lecia twórczości artystycznej.  Artysta wykonał swoje największe przeboje : „Jak minął dzień”, „Mój przyjacielu” , „Bo jesteś ty” i wiele innych. W ich śpiew włączyła się bardzo licznie przybyła publiczność. Piosenkarz żartował na scenie, przytaczał wesołe historie z życia oraz zachęcał do czynnego udziału w koncercie. O tym, jak bardzo występ przypadł do gustu widzom świadczyć mogą bisy oraz tłumy na stadionie.

Na zakończenie dwudniowego przedsięwzięcia Dj Robertus poprowadził dyskotekę, a  na ogromnym plenerowym parkiecie wirowało mnóstwo uśmiechniętych par.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich osób i instytucji, które pomogły w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu Święta Gminy Lipnica Murowana. A już dziś gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach.

Publikacja62 GDK Lipnica Murowana

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content