W sobotnie popołudnie, 15 sierpnia jak co roku mieszkańcy gminy Lipnica Murowana, a w szczególności rolnicy dziękowali Bogu za zebrane plony w czasie Dożynek Gminnych. To właśnie w tym dniu w szczególny sposób ukazany zostaje szacunek do chleba, który jest owocem ciężkiej, całorocznej pracy polskiego gospodarza.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła, na którą przedstawiciele wszystkich pięciu sołectw przybyli z darami i pięknymi wieńcami żniwnymi. Tuż po nabożeństwie wszyscy w barwnym korowodzie udali się na stadion sportowy w Lipnicy Dolnej gdzie miała miejsce dalsza część programu. Najważniejszym jego elementem był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. To właśnie wtedy zespoły i grupy obrzędowe prezentowały na scenie obrzędy związane ze świętem plonów. Na wstępie wójt gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala przywitał rolników i gości oraz wystąpił z okolicznościowym przemówieniem traktującym o niełatwej pracy rolnika, o przeciwnościach, które napotyka na swej drodze zanim zbierze ziarno, z którego potem powstanie nasz codzienny chleb. Występy dożynkowe przygotowane przez zespoły i grupy obrzędowe oceniała komisja artystyczna w składzie: Maria Krzyszkowska – twórca ludowy, przewodnicząca jury, Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor GDK w Lipnicy Murowanej oraz Stanisław Włodarczyk – przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana. Po ich zakończeniu w kategorii wieniec tradycyjny postanowiono przyznać  cztery równorzędne nagrody dla: Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej wraz z okręgiem wyborczym nr 4, Zespołu Obrzędowego „Razem” z Lipnicy Murowanej, Zespołu Obrzędowego „Górzanie” z Lipnicy Górnej oraz Zespołu Obrzędowego z Borównej. W kategorii wieńca współczesnego nagrodę otrzymał Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu. Na ręce gospodarza gminy – wójta Tomasza Gromali każda grupa złożyła symboliczny bochenek chleba, którym została później poczęstowana zgromadzona publiczność.

Na uroczystość Dożynek do Lipnicy przybyli także zaproszeni goście: Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz, proboszcz parafii Lipnica Murowana, kapelan prezydenta RP – ksiądz Zbigniew Kras, wójt gminy Żegocina – Jerzy Błoniarz, radny Powiatu Bocheńskiego – Józef Radzięta, Zastępca Komendanta Powiatowego Komisariatu Policji w Bochni – Mirosław Strach, komendant Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu – Mariusz Mardosz. W obecności Ministra Pracy i Polityki Społecznej specjalne wyróżnienie od  Wójta i Rady Gminy otrzymali Państwo Barbara i Ryszard Grzesik. Ich gospodarstwo zdobyło w tym roku zaszczytne wyróżnienie i miano Mistrzów Krajowych AgroLigi 2014 w kategorii Rolnictwo.

W czasie Dożynek na widzów czekało wiele atrakcji. Oprócz prezentacji obrzędowych, na scenie wystąpił także z programem muzyczno-tanecznym Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki.  Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej przygotowało dożynkową degustację potraw regionalnych, która podbiła podniebienia smakoszy. Można było również skosztować „lipnickiej lipiny” (herbata lipowa) – lokalnego produktu tradycyjnego z Małopolski. Na murawie boiska sportowego maszyny rolnicze prezentowała  Firma Handlowo-Usługowa „Traktor-Serwis” pana Marka Krajewskiego z Limanowej.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany po raz pierwszy konkurs na wieniec dożynkowy publiczności. Widzowie za najładniejszy uznali ten wykonany przez sołectwo Lipnica Górna. Spośród wszystkich biorących udział w głosowaniu zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez sponsorów Dożynek Gminnych: Lewiatan – Delikatesy Zachęta oraz Szkółkę Roślin Ozdobnych ‘Eko-Garten” Barbary i Ryszarda Grzesików z Lipnicy Górnej.  Nagrodę otrzymała także zwycięska miejscowość.

Na zakończenie pięknego, pełnego tradycji i ludowości dnia zespół muzyczny „Galaxis” poprowadził festyn pod gwiazdami.

Serdeczne podziękowania za trud i pracę składamy wszystkim rolnikom, dzięki którym na naszych stołach nigdy nie brakuje powszedniego chleba. Mieszkańcom gminy dziękujemy za kultywowanie dożynkowych zwyczajów, wykonanie wieńców, przygotowanie obrzędów obśpiewania oraz barwnego korowodu.

LIST OKOLICZNOŚCIOWY OD MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content