Już po raz 56 Lipnica stała się miejscem odwiedzin tysięcy turystów. Wszystko to za sprawą kolorowych, wysmukłych i niespotykanych nigdzie indziej palm. Swoją wysokością, barwą i kunsztem  przyciągały oczy przybyłych gości i mieszkańców.  Zarówno palmy zdobiące kolumnę św. Szymona, niższe niesione w rękach przez dzieci i starszych jak i te najwyższe, sięgające nieba  były w tą kwietniową niedzielę największą ozdobą i chlubą Lipnicy. Zostały uwiecznione na setkach fotografii, by cieszyć oczy podziwiających je jeszcze przez długi czas.

Do konkursu mogły zostać zgłoszone tylko te wykonane tradycyjnie: z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, zielona roślinnośc, suszone kwiaty, bukszpan oraz bibuła. Wiązanie palmy musi być wykonane z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. Palma musiała być wykonana tak, aby jej wykonawca był w stanie objąć ją dłońmi na wysokości 1 metra. Musiała także zostać postawiona pionowo siłą ludzkich mięśni z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników.

 Palmy oceniała komisja artystyczna w składzie:

– Bernadetta Błoniarz – etnolog z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu

– Monika Żołna – plastyk

– Stanisław Włodarczyk – przewodniczący Komisji Kultury Rady Gminy w Lipnicy Murowanej

Do konkursu zgłoszono 139 palm przy czym: palm wysokich powyżej 12 metrów zgłoszono 7, palm średnich od 5 do 12 metrów zgłoszono 40, palm niskich od 3 do 5 metrów zgłoszono 23. W Biurze Organizacyjnym zgłaszane i oceniane były palmy dziecięce do 3 metrów, których zgłoszono 69. Najmłodsi zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami, słodyczami, upominkami od sponsorów oraz  specjalnymi nagrodami ufundowanymi przez Wójta Gminy Lipnica Murowana – Tomasza Gromalę.

Najwyższa w tym roku palma mierzyła 31 metrów i 84 centymetry. Jej wykonawcą był niepokonany od wielu lat Zbigniew Urbański. Kolejno w kategorii palm wysokich uplasowali się: rodzina Mechów z Lipnicy Murowanej, Monika, Tomasz i Jakub Leszczyńscy, Andrzej Plewa, rodzina Klejdyszów i Józef Rysak

Na 56 Konkurs Palm przybyli do Lipnicy zaproszeni goście, a wśród nich wicepremier Elżbieta Bieńkowska, Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz, europarlamentarzyści, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, których podczas otwarcia uroczystości powitali: Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala oraz Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa.

O godzinie 10:45 nastąpiło poświęcenie palm na lipnickim rynku. Tuż po nim procesja z wiernymi niosącymi kolorowe, wielkanocne palmy udała się na Mszę Św. do kościoła pw. św. Andrzeja Ap. koncelebrowaną przez proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Lipnicy Murowanej – ks. Zbigniewa Krasa, ks. Jana Banacha oraz ks. Kazimierza Sowę.

W czasie całodniowych uroczystości na scenie zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Rajbrotu, zespół „Raj” z Rajbrotu”, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, zespół „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Młodzieżowa Kapela Ludowa oraz Izabela Mytnik z Zespołem.

O godzinie 17:00 w kościele św. Leonarda wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO miał miejsce piękny koncert w Wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej z Bochni pt. „Kleszczmy rękoma”.

Dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć jak powstaje tradycyjna lipnicka palma instruktorzy Gminnego Dom Kultury przygotowali „żywe warsztaty” wykonywania palm. Każdy chętny mógł samodzielnie wykonać palmowe drzewko oraz przyozdobić je bibułowymi wstążkami, kwiatami i bukszpanem, poświęcić a później na pamiątkę zabrać ze sobą. Konkursowi Palm towarzyszyły: jarmark wielkanocny, zwiedzanie zabytków Lipnicy, konkurs plastyczny „Zwyczaje Niedzieli Palmowej w lipnickiej kulturze” oraz konkurs na najładniejsze stoisko wielkanocne. Jego laureatami zostali: Kamil Mastalski z Lipnicy Murowanej – I miejsce, Marian Babicz z Nowego Wiśnicza – II miejsce oraz Kazimierz Janioł z Królówki – III miejsce.

W czasie 56 Konkursu Lipnickich Palm miała miejsce kampania Województwa Małopolskiego „Zasmakuj w Małopolsce”. Chętni mogli uczestniczyć w degustacji małopolskich produktów regionalnych. Dodatkowo odbył się pokaz gotowania z wykorzystaniem lokalnego produktu tradycyjnego – suski sechlońskiej (suszonej śliwki). Prezentowaną potrawą był zrazik w cieście francuskim nadziewany suską sechlońską w sosie śliwkowym.

56 Konkurs Lipnickich palm i Rękodzieła Artystycznego dofinansowało Województwo Małopolskie w ramach programu „Małopolska Nasz Region, Nasza Szansa”.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę twórców palm, sponsorów, komisji oceniającej konkursowe palmy, zespołów artystycznych, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lipnica Murowana, Państwowej Straży Pożarnej z Bochni, Policji, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, wolontariuszy oraz wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w organizację 56 Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.  

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content