Nadszedł czas kolejnych podsumowań kulturalnych mijającego 2015 roku. Tegoroczne wydarzenie przygotowane było w klimacie kronikarskich, historycznych wspomnień. Gminny Dom Kultury chciał w ten sposób m.in. przybliżyć postać Jana Długosza, który został ogłoszony patronem 2015 roku. Podsumowanie Roku Kulturalnego cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem osób, instytucji, organizacji uczestniczących w życiu kulturalnym gminy.

W sobotnie popołudnie 21 listopada do sali widowiskowej GDK przybyło wielu gości: Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala, Radni Rady Gminy z Przewodniczącym Stanisławem Włodarczykiem, ks. Proboszcz Mariusz Jachymczak, Sekretarz Gminy Danuta Musiał, zespoły i grupy obrzędowe, orkiestra dęta, mistrzowie, twórcy najwyższych i najpiękniejszych lipnickich palm. Swoją osobą zaszczycili również dyrektorzy szkół i przedszkoli, prezesi jednostek organizacyjnych i stowarzyszeń, sołtysi, przedstawiciele OSP, sponsorzy.

Po wyjątkowej prezentacji działalności kulturalnej w wykonaniu bajkowej Pyzy wędrującej po polskich dróżkach, dyrektor Gminnego Domu Kultury – Agnieszka Żołna-Zdunek serdecznie podziękowała za pracę i zaangażowanie na rzecz lipnickiej kultury, kreatywność, życzliwość oraz odkrywanie nowych brzmień lokalnego dziedzictwa. Wręczając na pamiątkę lipnicki kalendarz przedstawicielom różnych instytucji, grup, stowarzyszeń zaznaczyła, że ma on za zadanie odmierzać tylko szczęśliwe dni przyszłego roku.

Jak co roku tak i tym razem program artystyczny przygotowały zaproszone grupy i zespoły. Motywem przewodnim były „wspomnienia z raptularza”. Mogliśmy w ten sposób na chwilę przenieść się do historii powstania miejscowości, zespołów i ich działalności. W świat wspomnień z piosenką i humorem przenieśli nas: Grupa Obrzędowa „Kasztany” z Lipnicy Dolnej, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej,  Grupa Obrzędowa z Borównej, Grupa Obrzędowa „Razem” z Lipnicy Murowanej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej oraz Grupa Nieformalna „Impresja” z Lipnicy Dolnej.

Po części oficjalnej wszyscy wspólnie biesiadowali, a dźwięki akordeonów zachęcały do śpiewania

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content