Świetlice Wiejskie w Lipnicy Górnej oraz w Borównej zakończyły realizację projektów „Pożyteczne Ferie 2014” dofinansowanych przez Fundację Wspomagania Wsi kwotą po 2 000,00 zł każda świetlica. Zadanie pn. „Nie zapominajmy o naszych sąsiadach” przyniosło wiele atrakcji, a także pozwoliło uczestnikom na zdobycie nowych doświadczeń oraz nabycie kolejnych umiejętności.

Każdy dzień przynosił ciekawe zabawy, zajęcia, warsztaty czy najważniejsze – wizyty w gospodarstwach u osób starszych, by wreszcie na końcu podsumować dwutygodniowy okres zimowego wypoczynku. To właśnie dzięki „Pożytecznym Feriom 2014” wiele z uczęszczających na świetlice dzieci zrozumiało jak ważna i potrzebna jest sąsiedzka pomoc. Posprzątanie pokoju czy kuchni, przyniesienie opału do pieca albo nakarmienie zwierząt dla nas może być czymś nieistotnym, jednak dla starszych, często schorowanych  i doświadczonych przez życie osób jest ważnym gestem pełnym serdeczności i szacunku.

Uczestnicy świetnie wywiązali się z zadań, których wykonanie zakładał projekt. Gospodarze nie tylko mogli spokojnie odpocząć w czasie gdy chętni zajmowali się ich gospodarstwami, ale też mieli okazję wysłuchania zabawnych, często zaskakujących historii i przygód z życia młodych. Z kolei w trakcie zajęć świetlicowych powstało wiele pięknych prac plastycznych, dekoracyjnych wazonów, papierowych figurek, ozdobnych kwiatów z bibuły i krepiny czy wytworów z masy solnej. Głośne czytanie, które było nieodzownym elementem ferii przybliżyło dzieciakom wiersze i teksty znanych wszystkim autorów i poetów, a także lokalnych twórców. Warsztaty kulinarne, w Lipnicy Górnej przeprowadzone z Kołem Gospodyń Wiejskich były wspaniałą okazją do poznania kilku receptur i przepisów, skosztowania przyrządzanych wypieków oraz poczęstowania nimi w trakcie zajęć podsumowujących przybyłych gości.

Świetlica w Lipnicy Górnej zimowy wypoczynek zakończyła wieczorem poetyckim, w trakcie którego wyrecytowane zostały wiersze dwóch rodzimych autorek: Faustyny Wieciech i Krystyny Twardosz. Dopełnieniem całości była przygotowana wystawa prac powstałych w czasie dwutygodniowych zajęć oraz poczęstunek, który osłodził piątkowe popołudnie.

Uczestnicy zajęć w Borównej po wcześniejszych próbach i odbytych warsztatach teatralnych przygotowali inscenizację pt. „Wesołe jest życie staruszka”. I oni pochwalili się wszystkim tym co w czasie ferii zimowych z ogromnym zapałem powstawało w budynku Ośrodka Edukacji. Dla milusińskich zapewne jednym z najmilszych momentów był wyjazd do kina na film „Lego przygoda”, który sprawił im ogromną frajdę. Starszym natomiast przy pomocy projektora i ekranu multimedialnego zorganizowano „kino” w Świetlicy Wiejskiej, do której zostali zaproszeni na film „Zagubiony czas”.

Na zakończenie pełnych wrażeń ferii każdy otrzymał kolorowy dyplom, który będzie wspaniałą pamiątką uczestnictwa w pożytecznym projekcie.

W trakcie realizacji zadania zostało połączone przyjemne z pożytecznym. Cieszy fakt, że dzięki niemu skorzystali nie tylko przedstawiciele najmłodszego pokolenia, ale także seniorzy, dla których odwiedziny były ogromnymi, pełnymi radości przeżyciami, a wspólne spotkanie podsumowujące projekt było okazją do rozmów i spędzenia czasu w miłej atmosferze.

By i inni mogli zobaczyć jak ciekawa i wesoła atmosfera panowała na świetlicach w Lipnicy Górnej i Borównej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego tygodnia zajęć.

 logo GDK Lipnica Murowana

 

 

 

 

ŚWIETLICA WIEJSKA W BORÓWNEJ

ŚWIETLICA WIEJSKA W LIPNICY GÓRNEJ

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content