Świetlica Wiejska w Lipnicy Dolnej otrzymała dofinansowanie z Fundacji Wspomagania Wsi na realizację projektu Pożyteczne Ferie 2013.

Główne hasło programu „Nasi wspaniali sąsiedzi” zobowiązuje. Podczas zajęć dzieci poznają codzienne życie oraz pasje członka cechu kowalskiego p. Bronisława Muchy oraz jego niezwykłą zdolnością ręcznego wykonywania świec.

Punktem kulminacyjnym będą dwudniowe warsztaty wyrabiania świec podczas których dzieciaki same zmierzą się 

z tym zadaniem. Już z niecierpliwością oczekują kiedy będą mogły z parafiny wyczarować prawdziwe cuda, a następnie zaprezentować swoje świece najbliższym oraz mieszkańcom Lipnicy Dolnej.

Dwa dni poświęcone będą samodzielnemu tworzeniu zdrowych przekąsek „Zdrowe nie znaczy nudne” – to hasło jakie nam przyświeca i chcemy o tym przekonać innych. Pierwszym etapem realizacji tego zadania będzie wycieczka na Bacówkę „Biały Jeleń” gdzie dzieciaki zapoznają się z ekologiczną żywnością, sposobami jej uprawy, a na warsztatach „Od ziarenka do bochenka” podpatrzą jak mieli się ziarno, przygotowuje zaczyn, formułuje ciasto, a potem piecze w tradycyjnym piecu. To da im podstawy do stworzenia samodzielnych potraw ze zdrowych, ekologicznych produktów.

Drugim etapem realizacji zadania jest samodzielna praca dzieci. Najpierw dzieciaki zaprojektują atrakcyjne zdrowe przekąski, a następnie przystąpią do ich realizacji. Przekąski w całości wykonane zostaną przez dzieci, które zakupią też potrzebne produkty. Dzieciaki pracować będą w trzech grupach tworząc przysmaki w kategoriach:

–  „owocowe zwierzaki”,

– „mleczne co nieco”

–  „pan orzeszek i spółka”.

W drugim tygodniu zajęć dzieciaki zorganizują akcję „Pies zrobi dla Ciebie wszystko co może, czy Ty dla psa zrobiłeś wszystko co mogłeś?” Działanie rozpoczną poprzez wykonanie 20 plakatów informujących właścicieli psów o ich obowiązkach wobec zwierzaków
i rozwieszeniu tych plakatów w swojej okolicy. Podczas „wizji lokalnej”, uczestnicy wybiorą najbardziej potrzebującego pieska i przygotują dla niego własnoręcznie posłanie, zakupią nowa miskę, a właścicielowi wręczą materiały potrzebne do ocieplenia budy i wraz z nim przygotują nowe mieszkanie dla zwierzaka.

Ponadto harmonogram ferii przewiduje liczne zajęcia wypoczynkowe (gry, konkursy, zabawy) jednak o ich ostatecznym charakterze zadecydują dzieci uczestniczące w projekcie. Zajęcia zaplanowane są w taki sposób, aby dzieci spędziły również czas na świeżym powietrzu. Zorganizowana wycieczka do bacówki „Biały Jeleń” w Iwkowej,  to oprócz warsztatów regionalnych mnóstwo innych atrakcji. Dzieci zwiedzą mini zoo oraz stadninę koni. Zaplanowano również spacery po okolicy, które oprócz funkcji rekreacyjnej pełnić będą też funkcję edukacyjną. Nie będą pomięte także zabawy integracyjne zarówno te na zewnątrz (rzucanie śnieżkami, jazda na sankach), jak i wewnątrz budynku (gry i zabawy ruchowe, tematyczne).

 Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do uczestnictwa w projekcie POŻYTECZNE FERIE 2013.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać na Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Dolnej.

logoFWW GDK Lipnica Murowana

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content