Dwudziesty ósmy raz kolorowe, rozśpiewane i roztańczone grupy cygańskie prezentowały się na scenie podczas Zapustnego Przeglądu Grup Cygańskich, organizowanego wedle tradycji w ostatnią niedzielę karnawału. 19 lutego w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury, przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło 8 zespołów: 5 dziecięco-młodzieżowych oraz 3 dorosłe. Piękne, kreatywne i widowiskowe prezentacje oceniała komisja artystyczna w składzie: Krystyna Włodarczyk – animator kultury, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej; Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor GDK Lipnica Murowana oraz Adam Sowa – emerytowany muzyk orkiestr wojskowych, lokalnie kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Lipnicy Dolnej.

Po występach i obradach jury postanowiło przyznać:

W KATEGORII GRUP DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWYCH:

DWA RÓWNORZĘDNE I MIEJSCA

– grupie cygańskiej MAŁE CYGANIĄTKA z Przedszkola Samorządowego im. św. Mikołaja w Rajbrocie

– grupie cygańskiej CYGANIĄTKA BRODZIŃSKIEGO z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej

II MIEJSCE

– grupie cygańskiej RAJBROCKIE CYGANIĄTKA z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie

DWA RÓWNORZĘDNE III MIEJSA

– grupie cygańskiej MAŁE CYGANIĄTKA z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej

– grupie cygańskiej CYGAŃSKI TABOR ze Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Dolnej

Komisja wyraziła także uznanie dla dzieci grających na instrumentach, a wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Bereta z Lipnicy Dolnej.

W KATEGORII GRUP DOROSŁYCH:

I MIEJSCE

– grupie cygańskiej GÓRZANIE z Lipnicy Górnej

II MIEJSCE

– grupie cygańskiej RAZEM z Lipnicy Murowanej

III MIEJSCE

– grupie cygańskiej RAJ z Rajbrotu

W tej kategorii komisja wyróżniła także: Cygankę Urszulę Gunię z grupy RAZEM z Lipnicy Murowanej za śpiew, taniec i cygańską autentyczność oraz pana Wiesława Wnęka (akordeonistę) z grupy GÓRZANIE za mistrzowski akompaniament.

W 2019 roku na okoliczność dwudziestego piątego Przeglądu Grup Cygańskich po raz pierwszy wręczone zostały „tamburyna z pasją”. Wtedy też za największą liczbę występów otrzymał je Zespół „Górzanie” z Lipnicy Górnej (kategoria grup dorosłych) oraz grupa cygańska działająca przy Świetlicy Wiejskiej w Rajbrocie (kategoria grup dziecięco-młodzieżowych). Pan Tadeusz Goryl otrzymał z kolei to wyróżnienie jako osoba zasiadająca najwięcej razy w komisji artystycznej. W tym roku „tamburyno z pasją” zostało przyznane panu Janowi Zelkowi, który rokrocznie dla wszystkich występujących oraz publiczności sponsoruje przepyszne, tradycyjne pączki, które są nieodzownym symbolem zapustów i końca karnawału. Raz jeszcze pięknie dziękujemy za te wyjątkowe słodkości, którym nikt nie jest w stanie się oprzeć.

Podziękowania kierujemy także w stronę wszystkich instruktorów, nauczycieli oraz osób zaangażowanych w przygotowanie grup cygańskich oraz kultywowanie tej niespotykanej nigdzie indziej w regionie tradycji.

Foto: Paweł Heród

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content