Pełen radości  i uśmiechu był drugi tydzień wakacyjnej akcji organizowanej przez Gminny Dom Kultury na świetlicach wiejskich. Tegoroczne hasło – „Kopalnia pomysłów” było strzałem w dziesiątkę i zmobilizowało uczestników zarówno do kreatywnej pracy jak i trwającej godzinami zabawy.

Były warsztaty: plastyczne, techniczne, manualne, bibułkarskie. Nie brakowało zabaw na świeżym powietrzu, gier, wspólnych śpiewów i tańców, spotkań z zaproszonymi gośćmi. Nie sposób wyliczyć wszystkich kompozycji, obrazów, ramek, ozdobnych wazonów i innych dzieł, które własnoręcznie wykonali uczestnicy zajęć.

Zdecydowanie kulminacyjnym punktem była wycieczka. Gminny Dom Kultury w czasie wakacyjnej akcji realizował bowiem program pn. Kopalnia pomysłów – wakacyjny wypoczynek połączony z programem profilaktycznym „Bez ryzyka” dofinansowany przez Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej. Jego celem były m.in.: profilaktyka uzależnień narkotykami, alkoholem, nikotyną, „dopalaczami”, integracja uczestników zapobiegająca wykluczeniu społecznemu, promocja zdrowego stylu życia, uczestnictwo w edukacyjnej wycieczce. W poniedziałek 11 lipca dzieci wybrały się więc do nie tak bardzo odległej, ale niepoznanej przez wielu Kopalni Soli w Bochni, która odkryła przed nimi wiele niezwykłych i interesujących tajemnic. Mieliśmy okazję spotkania z duchem, władcami Polski, kupcami z Włoch. Naszym oczom ukazały się kieraty, bałwany solne, maszyny przy których pracowali zarówno górnicy jak i zwierzęta. Wiele ciekawostek z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długi czas. Prelekcja była zaś pożytecznym dopełnieniem tego wyjątkowego dnia.

W drugim tygodniu uczestnicy ze wszystkich świetlic także wspaniale bawili się razem w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Borównej. Tam miało miejsce podsumowanie projektu „Podaj dalej”. Dzieci z tamtejszej świetlicy przygotowały ekologiczne przedstawienie, które przypadło do gustu wszystkim widzom i zostało nagrodzone gromkimi brawami. Była też ścieżka przyrodnicza,  w czasie której dotarliśmy do poszczególnych przystanków, poznaliśmy znajdujące się na niej rośliny i drzewa. Po trudach wędrówek na wszystkich czekały pyszne kiełbaski z grilla oraz dmuchany zamek. Nie zabrakło gier i zabaw integracyjnych.

Kolejne dwutygodniowe wakacyjne spotkanie dopiero za rok. My jednak serdecznie zapraszamy na świetlice wiejskie przez cały rok, bo tam ciągle dzieje się coś ciekawego.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content