W niedzielę 22 października w sali widowiskowej GDK pod hasłem „Czas jak rzeka płynie…” odbył się kolejny nastrojowy Wieczór Poetycki zorganizowany przez Gminny Dom Kultury przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej.

Nawiązując do ustanowionego przez Sejm RP roku 2017 jako Roku Rzeki Wisły rozpoczęliśmy znaną wszystkim piosenką „Płynie Wisła płynie” w wykonaniu lipnickiej młodzieży – Emilii Krzywdy, Moniki Wnęk oraz Kacpra Żołny. Następnie dyrektor Gminnego Domu Kultury  – Agnieszka Żołna-Zdunek powitała przybyłych gości: Wójta Gminy Lipnica Murowana – Tomasza Gromalę, Przewodniczącego Rady Gminy Lipnica Murowana – Stanisława Włodarczyka, Prezesa Gminnego Związku Kombatantów – Stanisława  Wieciecha, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Marię Lubańską, siostrę Joannę Szcześniak ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK, członkinie komisji artystycznej VI Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane” – Faustynę Wieciech – poetkę oraz Bernadettę Machetę – instruktora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, laureatów przybyłych wraz z rodzinami, instruktorów i opiekunów oraz wszystkich gości.

Swoje umiejętności recytatorskie raz jeszcze, lecz tym razem przed szerszą publicznością zaprezentowało 14  osób – tegorocznych laureatów. Był też czas na chwilę refleksji podczas prezentacji fotografii przedstawiających królową polskich rzek oraz nadwiślańskie pejzaże. Poznaliśmy również wiele ciekawostek dotyczących Wisły.

Na spotkaniu zaakcentowane zostały także dwa jubileusze. Pierwszy z nich dotyczył najmniejszej z miejscowości wchodzących w skład naszej gminy – Borównej, która w tym roku obchodziła jubileusz 675-lecia założenia. O samej wiosce wiele dowiedzieliśmy się z wierszy autorstwa Faustyny Wieciech, opiewających jej niezwykły urok, malownicze położenie, ale też nawiązujących do jej historii i zmian, które zaszły na przestrzeni lat.

Wstępem do kolejnego jubileuszu była piękna piosenka Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”, a dotyczył on 90-lecia urodzin obecnego na spotkaniu Pana Stanisława Wieciecha – Prezesa Gminnego Związku Kombatantów, aktywisty, patrioty, od lat pielęgnującego pamięć i wspomnienia ważnych wydarzeń historycznych, przede wszystkim tych, które miały miejsce w Lipnicy lub dotyczyły jej mieszkańców. Były więc kwiaty, życzenia od wszystkich przekazane przez Wójta Gminy, wspólny śpiew „Wszystkiego dobrego”. W okolicznościowym wystąpieniu Jubilat na pytanie o receptę na dożycie tak pięknego wieku w tak dobrym zdrowiu odpowiedział iż, „najlepsza recepta to życie bez recepty”.

W końcu nadszedł czas na ogłoszenie wyników VI Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Słowem malowane” im. Kazimierza Brodzińskiego pod honorowym patronatem Wójta Gminy Lipnica Murowana.

Wyniki tegorocznych zmagań, które oceniała komisja w składzie:

– Faustyna Wieciech – poetka

– Bernadetta Macheta – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni

– Anna Cempura – kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Lipnicy Murowanej

przedstawiają się następująco:

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I-III

I MIEJSCE

Natalia Bieniek – Świetlica Wiejska w Rajbrocie

II MIEJSCE

Michał Cholewa – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie

III MIEJSCE

Samuel Dekert – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV-VI

I MIEJSCE

Joanna Suder – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie

II MIEJSCE

Maria Milas – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej

III MIEJSCE

Zuzanna Fitrzyk – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie

WYRÓŻNIENIE

Monika Krzywda – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej 

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA VII, GIMNAZJUM KLASY II-III

DWA RÓWNORZĘDNE I MIEJCA

Emilia Krzywda – Świetlica Wiejska w Lipnicy Górnej 

Agata Trojan – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie 

II MIEJSCE

Marianna Dekert – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie

TRZY RÓWNORZĘDNE III MIEJSCA

Małgorzata Mulka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie

Kacper Żołna – Świetlica Wiejska w Lipnicy Górnej

Julia Śliwa – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej

WYRÓŻNIENIE

Wiktoria Paprota – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej

Nagrody w konkursie ufundowali: Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. 

Każdy gość spotkania na wstępie otrzymał także chorągiewkę z widniejącym na niej logo Roku Rzeki Wisły. Na zakończenie 4 osoby, na chorągiewkach których na odwrocie znajdował się tekst piosenki „Płynie Wisła płynie” otrzymał pozycje książkowe podarowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną. I właśnie wspólnym śpiewem tej melodii zakończyliśmy to wyjątkowe spotkanie. Do zobaczenia za rok!

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content