Wejdź na szlak! To hasło przewodnie tegorocznych XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Kto wszedł ten się nie zawiódł. Jednym z przystanków na szlaku jest kościół św. Leonarda. To przystanek wyjątkowy – prawdziwy unikat. Nasza perełka, która w tym roku lśni jeszcze bardziej.     To już 10 lat odkąd ta drewniana gotycka świątynia widnieje na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W związku z rocznicą w Lipnicy Murowanej odbyła się konferencja naukowa „Transfer wiedzy i kompetencji w służbie dziedzictwu narodowemu”. Podczas sesji, której motywem przewodnim było dziedzictwo kulturowe wręczono „Lipnickiego Leonarda”, osobom szczególnie zasłużonym dla lipnickiej spuścizny.

W tym samym czasie na lipnickim rynku z rąk przedstawicieli Małopolskiej Instytucji Kultury oraz Małopolskiej Organizacji Turystycznej można było otrzymać materiały promocyjne, wziąć udział          w licznych zabawach oraz grach terenowych.

Popołudniu pod kościołem św. Leonarda nastąpiło otwarcie Sezonu Turystycznego
w Małopolsce oraz zainaugurowanie cyklu koncertów „Muzyka Zaklęta w drewnie”, gdzie mieliśmy możliwość wysłuchania recitalu Mieczysława Szcześniaka. Tutaj też wręczono Nagrodę Województwa Małopolskiego im. M. Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.

W program XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego wpisała się także Lipnicka Majówka zorganizowana przez Gminny Dom Kultury oraz Parafię w Lipnicy Murowanej przy udziale Zespołów Regionalnych z terenu naszej gminy, która odbyła się w dniu kiedy swoje święto obchodzą wszystkie Mamy – 26 maja.

Ponadto przez cały weekend w Izbie Regionalnej można było oglądać wystawę ceramiki „Bliżej natury” autorstwa Henryka Kopańczyka z Nowego Wiśnicza.

Dni Dziedzictwa już za nami. To niezwykłe wydarzenia pozwalające dostrzec piękno obiektów, obok których przechodzimy niejednokrotnie nie zauważając ich. To wydarzenia, które zbliżają człowieka do natury i ukazują jej doskonałość.

 

Kto wszedł na szlak, niech jeszcze na nim pozostanie. Jest jeszcze tyle wyjątkowych
i niepowtarzalnych miejsc, jedynych na całym świecie!

FOTO: DAMIAN POLEK

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content