Od pokoleń lipczaninie wykonywali palmy, które święcone były w Niedzielę Palmową. Ten wyjątkowy i osobliwy zwyczaj, od lat pieczołowicie pielęgnowany i przekazywany z pokolenia na pokolenie sprawił, że dziś w Palmową Lipnica tętni życiem, a na Konkurs Palm ściągają tutaj tysiące turystów chcących na własne oczy ujrzeć ich dostojność, piękno, wysokość.

Już od wielu lat organizowane przez lipnicki Dom Kultury warsztaty regionalne „Lipnicka palma w tradycji i kulturze” cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży oraz seniorów. Nie inaczej jest i w tym roku!

We wtorek – 12 marca – wyjazdowo palmy wykonywaliśmy w Jurkowie dla uczniów klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej, a także dla tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich. W kolejnym dniu w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej odbyły się dwie tury zajęć, w których uczestniczyli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żegocinie, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi oraz w Rajbrocie. By nie wypaść z rytmu, w czwartek – 14 marca – na warsztaty do GDK przyjechali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wojniczu, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnowie oraz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Milówce.

Ale to wciąż nie koniec, bo przed nami jeszcze co najmniej cztery takie spotkania! Cieszymy się, że nasza piękna tradycja idzie w świat!

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content