Minęły dwadzieścia cztery lata odkąd po raz pierwszy w naszej gminie cygańskie tradycje i zwyczaje zostały zaprezentowane na scenie przez grupy barwnych przebierańców. Nie inaczej było i tym razem – 8 zespołów (5 dziecięco-młodzieżowych oraz 3 dorosłe) wystąpiło przed szeroką publicznością, by bawić ją tańcem, śpiewem i muzyką w ostatnie chwile karnawału.

Niezwykle efektowne, kolorowe, ale także humorystyczne i pomysłowe widowiska w czasie XXIV Zapustnego Przeglądu Grup Cygańskich oceniała komisja artystyczna w składzie: Maria Lubańska – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnicy Murowanej, Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Stanisław Włodarczyk – Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana oraz przewodniczący konkursowego jury. Cyganom kibicowali również przybyli goście: Jolanta Koszmider – dyrektor Przedszkola Samorządowego w Rajbrocie, radni Rady Gminy Lipnica Murowana – Mieczysław Trojan oraz Jan Zelek. Piekarnia Zelek z Rajbrotu ufundowała także dla wszystkich występujących oraz widzów pyszne pączki.

Po obejrzeniu wszystkich prezentacji komisja artystyczna postanowiła przyznać:

W KATEGORII GRUP DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWYCH:

I MIEJSCE

Grupie Cygańskiej „Małe Cyganiątka” z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Lipnicy Murowanej 

TRZY RÓWNORZĘDNE II MIEJSCA

Grupie Cygańskiej „Kasztanki” ze Świetlicy Wiejskiej w Lipnicy Dolnej

Grupie Cygańskiej „Rajskie Cyganiątka” ze Świetlicy Wiejskiej w Rajbrocie

Grupie Cygańskiej „Małe Cyganiątka” z Przedszkola Samorządowego w Rajbrocie

III MIEJSCE

Grupie Cygańskiej „Cyganie-Lipniczanie” ze Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej

 

W KATEGORII GRUP DOROSŁYCH:

I MIEJSCE

Grupie Cygańskiej „Górzanie” z Lipnicy Górnej

DWA RÓWNORZĘDNE II MIEJSCA

Grupie Cygańskiej „Impresja” z Lipnicy Dolnej

Grupie Cygańskiej „Raj” z Rajbrotu

 

Na ręce wychowawców, instruktorów oraz rodziców popłynęły podziękowania za przygotowanie niezwykłych programów oraz pomoc przy wykonaniu strojów, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników. Fundatorem nagród w Przeglądzie był Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. 

Choć zdjęcia pięknie oddają kolorystykę i atrakcyjność cygańskich taborów zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nigdy na żywo nie uczestniczyli w Przeglądzie, by już za rok z widowni podziwiali te unikalne na skalę powiatu cygańskie tradycje, od lat pielęgnowane właśnie w gminie Lipnica Murowana.  

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content