Dożynki – prastare święto ludowe połączone z dziękczynieniem za ukończenie żniw i zebrane plony, święto rolników i wsi. W gminie Lipnica Murowana świętowaliśmy 12 sierpnia dziękując za udane zbiory i częstując się chlebem przyniesionym przez gospodarzy z pięciu naszych sołectw.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Ap. połączona z poświęceniem wieńców żniwnych. Następnie w korowodzie udaliśmy się na stadion sportowy w Lipnicy Dolnej, gdzie miały miejsce dalsze obchody. Wydarzenie rozpoczęli Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala wraz z dyrektorem Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej – Agnieszką Żołną-Zdunek. Po pięknych słowach Gospodarza Gminy nawiązujących do ciężkiej pracy rolników oraz trudu wkładanego w to, by nikomu nie zabrakło powszedniego chleba oraz powitaniu przybyłych gości, rozpoczęły się prezentacje sołectw w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.  Występy przygotowane przez: Zespół Obrzędowy „Razem” z Lipnicy Murowanej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Grupę Obrzędową z Lipnicy Dolnej, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej oraz Grupę Obrzędową z Borównej  oceniała komisja artystyczna w składzie: Maria Krzyszkowska – pedagog, twórca ludowy, Agnieszka Żołna-Zdunek – dyrektor GDK oraz Tadeusz Goryl – prezes Gminnego Zarządu PSL, miłośnik lipnickiej kultury, która ostatecznie postanowiła przyznać pięć równorzędnych miejsc. Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny zarówno w wykonaniu wieńców, jak i programów scenicznych. Gratulując zaangażowania w kultywowanie lokalnych tradycji dożynkowych, komisja podziękowała za organizację pięknych zaprzęgów konnych.

Wzorem lat ubiegłych w czasie występów trwał konkurs na wieniec dożynkowy publiczności. W tym roku wzięło w nim udział 409 osób! Ostatecznie liczbą 136 głosów zwyciężyło sołectwo Lipnica Dolna, tuż za którym uplasowała się najmniejsza z naszych wiosek – Borówna. Wspaniałe nagrody ufundowane przez naszych niezawodnych sponsorów powędrowały w ręce zarówno zwycięskiej grupy, jak i kilku osób spośród wszystkich biorących udział w konkursie. Przy tej okazji serdeczne podziękowania kierujemy w stronę: Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Szkółki Roślin Ozdobnych „Eko-Garten” Państwa Barbary i Ryszarda Grzesików, Społem PSS Bochnia, Lodów Włoskich z Lipnicy Murowanej oraz firmy Kawalec – Lody Tradycyjne „U Szymona”.

Na cudowną, smakową ucztę zaprosiło wszystkich przybyłych Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, które na okoliczność Dożynek przygotowało wyśmienitą degustację potraw regionalnych, która rozeszła się w mgnieniu oka! Przed nie lada wyzwaniem stanęło również jury Śliwkowego Konkursu Kulinarnego organizowanego przez partnera – Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”.  W tym roku uczestnicy mieli do przygotowania danie główne oraz deser, oczywiście ze śliwką. Potrawy oceniała komisja w składzie: Ewa Świerczek – dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku, członek Zarządu Stowarzyszenia oraz Jan Marcinek – radny Rady Powiatu Bocheńskiego, wspierani osobami Pana Józefa Radzięty – członka Zarządu Powiatu Bocheńskiego oraz Pani Katarzyny Jasnos – Prezes Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku”. Laureatką I miejsca została Katarzyna Bereta, II miejsce zajęła Karolina Strugała, zaś III Józefa Zych. Panie jako nagrody otrzymały bony upominkowe do wykorzystania w danych punktach znajdujących się na terenie Stowarzyszenia. Pozostałe uczestniczki otrzymały nagrody za udział.

Wiele działo się na scenie. Po zakończeniu prezentacji dożynkowych wystąpili laureaci III Dziecięcego Festiwalu Polskiej Piosenki „Koral Song”, który odbył się początkiem czerwca w sali widowiskowej GDK Lipnica Murowana. Wspaniałe taneczno-muzyczne widowisko przygotował dla nas Zespół Pieśni i Tańca „Iwkowianie” z Iwkowej, działający już od ponad 30 lat przy tamtejszym Ośrodku Kultury. Niezwykłą muzyczną ucztę zgotowała nam także Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej pod batutą kapelmistrza Adama Sowy.

Wiele emocji i wrażeń dostarczył nam IV Turniej  Wiejski o „dzban lipowego miodu”. W turnieju, który miał charakter sztafety wzięły udział wszystkie sołectwa naszej gminy. Drużyny tworzyły dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Uczestnicy musieli zmierzyć się z następującymi konkurencjami: Slalomowe kulanie opony, Balonowa współpraca, Szusowanie po murawie, Śmiechu warte oraz Zimowe zapasy, uważając by po drodze popełnić jak najmniej błędów, a wszystkie zadania wykonać w jak najkrótszym czasie. Każdą grupę wspierał sołtys, który był jednocześnie kapitanem. Ostatecznie osiągając czas 2 minuty 31 sekund zwyciężyło największe sołectwo naszej gminy- Rajbrot i to właśnie tam powędrowało główne trofeum turnieju.

I choć cały czas wiele się działo wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na koncert gwiazdy wieczoru. Tuż po godzinie 21:00 na estradzie pojawił się artysta charakterystyczny, żywiołowy i uwielbiany od lat, zdobywca złotych i platynowych płyt, najbardziej niepokorny z niepokornych – Jacek Stachursky z Zespołem. Piosenkarz wraz z bandem dali wspaniały popis swoich wokalnych i muzycznych umiejętności, które potęgowały niezwykłe efekty świetlne. I tym właśnie punktem zakończyliśmy dwudniowe świętowanie, którego organizatorami byli Wójt Gminy Lipnica Murowana, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej. Za finansowe wsparcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy serdecznie dziękujemy Małopolskiej Izbie Rolniczej.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego dwudniowego wydarzenia.

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content