To jest niezwykły i wzruszający rok w życiu naszego największego sołectwa. Rok pełen niezapomnianych wydarzeń, emocji, ale i zwykłych sąsiedzkich spotkań. Wszystko po to, aby uhonorować VII wieków Rajbrotu – królewskiej wsi lokowanej na prawie magdeburskim przez króla Władysława Łokietka. 

700 lat Rajbrotu to siedem wieków tradycji, historii, to czasy świetności i upadków, lata dobre i mądre, a także lata w których wojny i walki odcisnęły piętno w dziejach jego i jego mieszkańców. Te wszystkie wydarzenia składają się na bogactwo Rajbrotu, jego wyjątkowość i obecny charakter.
W ciągu organizowanych przez ostatnie osiem miesięcy uroczystościach, wraz z mieszkańcami uczciliśmy ważne patriotyczne wydarzenia, idee i dzieła, dziedzictwo materialne i niematerialne w wymiarze kulturowym, historycznym i społecznym. Również osobiste spotkania mieszkańców z Prezydentem podniosły rangę naszego świętowania i nabrały historycznego wymiaru. W każdym z tych akcentów odkrywaliśmy przywiązanie do Rajbrotu oraz dumę z jego dziejów i osiągnięć.
8 września to dzień, który połączy i zgromadzi wszystkich, dla których kultywowanie pamięci i czerpanie z niej inspiracji jest ważną częścią codziennego życia. Uroczystość centralna obchodów jubileuszowych Rajbrotu to przede wszystkim pochylenie się nad tymi, dzięki którym, mieszkamy w wolnym kraju i spokojnej miejscowości, a których zasługi patriotyczne nabierają szczególnego znaczenia w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. To także docenienie zasług tych, dzięki którym nasza miejscowość pięknie się rozwija i dobrze służy mieszkańcom. To również zauważenie ludzi, którzy pozostają dobrymi ambasadorami swojej rodzinnej wsi.
Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w jubileuszowym roku odrodzenia wolnej Polski czyni te obchody wyjątkowymi, a mieszkańcy w sposób szczególny mogą czuć się dumni i cieszyć się osobliwym dziedzictwem.
Wójt Gminy Lipnica Murowana, Parafia Rzymskokatolicka w Rajbrocie oraz Komitet Organizacyjny Uroczystości Jubileuszowych serdecznie zapraszają mieszkańców Rajbrotu oraz miłośników ziemi rajbrockiej na centralne obchody jubileuszowe, które rozpoczną się uroczystą procesją i Mszą św. odpustową pod przewodnictwem ks. biskupa Leszka Leszkiewicza w intencji mieszkańców. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Dęta z Rajbrotu. Tuż po Mszy nastąpi odsłonięcie płyty upamiętniającej 700-lecie lokacji Rajbrotu oraz 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Po okolicznościowych przemówieniach zostanie wręczone odznaczenie państwowe oraz wyróżnienia. Nie zabraknie również naszych lokalnych Zespołów – śpiewem uroczystość uświetni Zespół Pieśni „Raj”.
Wyjątkowym akcentem uroczystości będzie spacer przez „wieki Rajbrotu” czyli zwiedzanie najważniejszych zabytków miejscowości, na który zapraszamy miłośników historii i wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę i tradycję swojej małej ojczyzny.

Na spędzenie odpustowego popołudnia zapraszamy na plac przed Rajbrockim Domem Kultury. Z koncertem galowym na okoliczność 700-lecia lokacji Rajbrotu wystąpi Orkiestra Wojskowa z Siedlec pod batutą kapitana Dariusza Kaczmarskiego  – najlepsza orkiestra podczas Konkursu Orkiestr Wojska Polskiego w 2017 roku. Koncert poprowadzi Mariusz Zieliński, zaś jako soliści zaprezentują się: Małgorzata Boć – uczestnik IV edycji programu „The Voice of Poland” oraz finalistka programu „Aplauz, Aplauz” oraz Zbyszko Tuchołka – uczestnik programu „Bitwa na głosy” w poznańskiej drużynie kierowanej przez rapera Mezo.  Z przesłaniem ciepła, dobra i życia wystąpi dziecięco – młodzieżowy Zespół Promyczki Dobra z Nowego Sącza.  Popołudnie zakończymy Narodowym Czytaniem, które odbędzie się przy udziale Orkiestr Dętych z Rajbrotu i Lipnicy Dolnej. 

Już dzisiaj, życzymy Mieszkańcom, aby uroczystość jubileuszowa zjednoczyła rodziny w poczuciu dumy i tożsamości lokalnej. Niech ten jubileuszowy rok będzie inspiracją do kolejnych, wyjątkowych wyzwań oraz pracy przy współtworzeniu historii swojej miejscowości.

Projekt pn. „700 lat lokacji Rajbrotu” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2018.

 

PROGRAM KONCERTU – ORKIESTRA WOJSKOWA Z SIEDLEC – KLIK

NCK2018 GDK Lipnica Murowana

 

 

 

 

 

 

 

rajbrot jubileusz GDK Lipnica Murowana

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content