Pełen niesamowitych emocji, barwnych i dostojnych palm, pięknych występów i cudownej publiczności – taki właśnie był 63. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Lipnicka Niedziela Palmowa to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko ze względu na jej wymiar religijny, ale także ze względu na prastarą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję wykonywania palm, która jest naszą dumą i chlubą. Po dwóch latach przerwy w końcu udało się zorganizować konkurs, który ściągnął na zabytkowy rynek rzesze gości i turystów, z zachwytem podziwiających wznoszące się ku niebu palmy.

Już przed godziną 7,30 pracę rozpoczęła komisja artystyczna oceniająca palmy, w tym roku w składzie: Bernadetta Błoniarz – etnolog, przewodnicząca jury, Monika Żołna – plastyk, Justyna Bodurka – historyk, kustosz bocheńskiego muzeum. W kategorii palm niskich, średnich, wysokich i najwyższych zgłoszono 55 palm! W kategorii palm najwyższych Grand Prix otrzymał Andrzej Goryl z Rodziną z Lipnicy Górnej za palmę wysokości 25 metrów i 25 centymetrów, w kategorii palm wysokich Grand Prix powędrowało do Rodziny Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej za palmę wysokości 19 metrów. Grand Prix w kategorii palm średnich otrzymała Szkoła Podstawowa w Rajbrocie klasa Ib , zaś w kategorii palm niskich otrzymali je Natalia i Bartłomiej Machał z Lipnicy Murowanej. W kategorii palm dziecięcych do 3 metrów ocenianych w Biurze Organizacyjnym zgłoszono 174 palmy. Podczas ogłoszenia wyników na scenie w tej kategorii wylosowano dodatkowo trzy nagrody specjalne ufundowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana, które otrzymały: Martyna Nowak z Lipnicy Murowanej, Milena Mirek z Pogórskiej Woli oraz Lidia Trojanowska z Lipnicy Górnej.

Od samego rana na scenie pięknie i regionalnie prezentowały się: Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni RAJ z Rajbrotu, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIAK z Krakowa, Zespół Regionalny GÓRZANIE z Lipnicy Górnej, Regionalny Zespół PODEGRODZIE z Podegrodzia, Zespół Pieśni i Tańca ŁAPANOWIANIE z Łapanowa oraz Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, którym serdecznie dziękujemy za wspaniałe widowiska zachwycające wszystkich przybyłych.

O godzinie 10:30 oficjalnego otwarcia Konkursu Palm oraz powitania gości dokonał gospodarz gminy Lipnica Murowana – wójt Tomasz Gromala. W tym dniu do Lipnicy przybyli: Wiesław Krajewski – Poseł na Sejm RP, Stanisław Bukowiec – Poseł na Sejm RP, Marta Malec -Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Piotr Dziurdzia – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Paulina Rudnik – asystentka reprezentująca Posłankę na Sejm RP Józefę Szczurek-Żelazko, Adam Korta – Starosta Bocheński, Ryszard Drożdżak – Wicestarosta Bocheński, Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia, Grzegorz Cichy – Burmistrz Proszowic, Marek Rudnik – Członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego, Jerzy Błoniarz – Członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego, Józef Radzięta – Radny Powiatu Bocheńskiego, Bogusław Kamiński – Wójt Gminy Iwkowa, Wojciech Wrona – Wójt Gminy Żegocina, Andrzej Romanek – Wójt Gminy Łososina Dolna, Jerzy Polczyk – Komendant Powiatowy Policji w Bochni, Mariusz Mardosz – Komendant Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, Wacław Daniec – Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku, Robert Cieśla- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Mariusz Dymura – Komendant Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, Kazimierz Koprowski – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Paweł Jastrzębski – Dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, Michał Kuśnierz – Z-ca Dyrektora Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, Jerzy Radoń – Dyrektor Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, Kinga Mardosz- Kierownik Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bochni, Janusz Pawlikowski – Kierownik Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zakopanym, Damian Gaża – Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana wraz z Radnymi, a także sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi organizacji działających na terenie naszej gminy. Chwilę później na rynku pojawiła się procesja z kapłanami. Poświęcenia wszystkich palm dokonał proboszcz lipnickiej parafii – ks. Mariusz Jachymczak. Następnie wierni udali się na Mszę św. do kościoła parafialnego. Z racji na przypadającą w tym dniu 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej po nabożeństwie złożono okolicznościowe wiązanki pod tablicą pamięci.

Na płycie lipnickiego, zabytkowego rynku przez cały dzień swoje niepowtarzalne prace i smakowite wyroby prezentowali twórcy ludowi i rzemieślnicy. Lipnickie zabytki zapraszały do wstąpienia w swoje progi, by poczuć ich wyjątkowy klimat i ducha przeszłości.

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej zapraszał na smakowanie naszego produktu tradycyjnego z Małopolski – herbaty lipowej „Lipnickiej lipiny” podawanej z miodem lub sokiem malinowym oraz na żywe warsztaty wykonywania palm, podczas których każdy chętny mógł samodzielnie wykonać palmę i po poświęceniu zabrać ją ze sobą, by przez cały rok chroniła dom i jego mieszkańców przed tym co złe.

O godzinie 17:00 w naszej perle architektury drewnianej – kościele św. Leonarda wpisanym na listę UNESCO odbył się koncert „Na skrzydłach muzyki” w wykonaniu Wiśnickiego Kwartetu Smyczkowego, który powstał w 2018 roku z inicjatywy Katarzyny Adamczyk – prezesa Stowarzyszenia Muzycznego CANON w Nowym Wiśniczu. 

Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej świętowały tłumy gości a wśród nich ukraińskie rodziny, przebywające także w naszej gminie oraz kilkuset osobowa reprezentacja U.S. Army z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, która stacjonuje na Podkarpaciu i zabezpiecza wschodnią granicę Polski oraz wschodnią flankę NATO. Było zatem w tym roku bardzo międzynarodowo.

Podczas Konkursu Lipnickich Palm miało także miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Wielkanocny kolaż z Lipnicy”. Ponad 100 zgłoszonych prac oceniali plastycy: Aniela Gromala, Urszula Liszka oraz Mirosław Krzyszkowski. Pierwsze miejsce w kategorii przedszkole otrzymał Jan Kwieciński z Rajbrotu, w kategorii klas I-III Liliana Wnęk z PSP Lipnica Murowana, w kategorii klas IV-VI Gabriela Wilczek ze Świetlicy Wiejskiej w Rajbrocie, zaś w kategorii klas VII-VIII Lidia Trojanowska z PSP Lipnica Murowana.

Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. bp Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Adam Korta – Starosta Bocheński. Partnerami wydarzenia są: Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni oraz Hotel Polski „Pod Białym Orłem” w Krakowie.

Patronat medialny nad Konkursem objęli: TVP3 Kraków, Radio Plus, Gazeta Krakowska, Tygodnik Katolicki Niedziela oraz portale: informatorbrzeski.pl, mojabochnia.pl, bochniazbliska.pl, bochnianin.pl.

63. Konkurs Lipnickich Palm dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W imieniu Organizatorów 63. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego składamy z serca płynące podziękowania: wykonawcom palm, sponsorom, komisji konkursowej, zespołom i grupom artystycznym, wolontariuszom, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy, służbom mundurowym – Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej, partnerom wydarzenia, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, właścicielom działek użyczającym miejsce na parkingi, obsłudze technicznej oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego, palmowego przedsięwzięcia.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content