Już pięćdziesiąty ósmy raz tradycyjne, lipnickie palmy dumnie wznoszące się nad grodem króla Władysława Łokietka przyciągnęły tysiące turystów i gości. Wykonane z wikliny, zdobione bibułowymi kwiatami i wstążkami oraz żywą roślinnością zachwycały uczestników tego niezwykłego wydarzenia oraz kłaniały się Świętemu Szymonowi.

W uroczystościach religijnych  Niedzieli Palmowej oraz Konkursie Lipnickich Palm uczestniczyła w tym roku Para Prezydencka. Prezydent w poprzednich latach niejednokrotnie odwiedzał Lipnicę piastując kolejno funkcje: Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Posła na Sejm Rzeczypospolitej, Posła do Parlamentu Europejskiego a jednocześnie kandydata na Prezydenta RP. Jako prezydent, Pan Andrzej Duda pierwszy raz przybył do naszej miejscowości. Urzeczony pięknem tego miejsca wyraził chęć ponownego przybycia w kolejnych latach.

Do Lipnicy przybyło także wielu znamienitych gości: europarlamentarzystów, parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, powiatu i gminy oraz sponsorów Konkursu.

Do udziału w tegorocznym konkursie, w kategoriach palm najwyższych, wysokich, średnich i niskich zgłoszono 55 palm. W Biurze Organizacyjnym zgłoszono 86 palm dziecięcych – do 3 metrów wysokości. Najwyższą w tym roku palmę wykonał niepokonany od lat Zbigniew Urbański, którego dzieło mierzyło 30 metrów i 4 centymetry. Tuż za nim uplasował się Andrzej Leszczyński, wykonawca ponad 26-metrowej palmy.

Konkursowi towarzyszył barwny jarmark wielkanocny. Piękne, kolorowe pisanki, koszyczki, stroiki i wiele innych misternie wykonanych dekoracji i przedmiotów rękodzielniczych  wprowadziło wiosnę w serca gości i turystów. Powołana na okoliczność jarmarku wielkanocnego komisja wyłoniła trzy najładniejsze stoiska, a ich wykonawcom zostały wręczone nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Tuż przed godziną 11 na lipnicki rynek przybyła procesja. Wójt Tomasz Gromala powitał dostojnych gości – Prezydenta i jego Małżonkę, a następnie wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w uroczystości poświęcenia palm , którego dokonał Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz.

W czasie całodniowych obchodów Niedzieli Palmowej na scenie prezentowały się grupy artystyczne: Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Obrzędowy „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, Lipnicka Kapela Ludowa, Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się degustacja herbaty lipowej „Lipnickiej lipiny” – naszego produktu tradycyjnego wpisanego w 2014 roku na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Herbatę  można było kosztować z sokiem malinowym bądź miodem. Gorący napar był cudownym rozwiązaniem na chłód Palmowej Niedzieli.

O godzinie 17:00 w zabytkowym wnętrzu kościoła św. Leonarda wpisanego na listę UNESCO miało miejsce Popołudnie z klasyką czyli „Koncert u św. Leonarda – Lipnicka Niedziela Palmowa” w wykonaniu Zespołu „Cantica Sacra”.

Organizatorzy 58. Konkursu Lipnickich Palm składają serdeczne podziękowania twórcom palm, sponsorom, komisji konkursowej, zespołom artystycznym, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, Państwowej Straży Pożarnej z Bochni, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendzie Powiatowej Policji z Bochni,  Komisariatowi Policji w Nowym Wiśniczu, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Wiśniczu, Muzeum im. Stanisława Fischera z Bochni, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, wolontariuszom oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tego niezwykłego przedsięwzięcia, które rozsławia naszą miejscowość w całej Polsce i na świecie. Podziękowania kierujemy także do pracowników Kancelarii Prezydenta RP oraz Biura Ochrony Rządu za współpracę i pomoc w przygotowaniu wizyty Pary Prezydenckiej w Lipnicy Murowanej.

GALERIA ZDJĘĆ- 58. KONKURS LIPNICKICH PALM

Pin It on Pinterest

Share This
Skip to content