Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną z Lipnicy Górnej i Kołem Gospodyń Wiejskich „Górzanie”, serdecznie zapraszają już w najbliższą sobotę 8 czerwca, na tradycyjne ZIELONE ŚWIĄTKI, które odbędą się w plenerze, obok Wiejskiego Domu Ludowego.

Od godziny 18.00 wydarzenie uświetnią występy artystyczne: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lipnicy Górnej, Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej, Zespołu Regionalnego „Górzanie” z Lipnicy Górnej oraz Kapeli ludowej „Kicioki” z Rajbrotu. Dla najmłodszych zaplanowano program muzyczno-konkursowy oraz atrakcje strażackie, przygotowane przez druhów ochotników. Wieczorem, zgodnie z tradycją, zapłonie sobótka, przy której trwać będzie zabawa, z tańcami i śpiewem. Gorąco zachęcamy całe lipnickie rodziny i gości, do wzięcia udziału w tym ludowym zwyczaju.

Święto Zielonych Świątek przypada zawsze w rozkwicie wiosny i w pewien sposób jest to również święto rolników. Ozdabia się bowiem w tych dniach domostwa gałązkami z drzew liściastych, które jak mówi tradycja, mają moc odwracania nawałnic, gradów i piorunów, co w konsekwencji ma zapewnić urodzaj i dobrobyt w gospodarstwie. Także i rodzaj gałązek ma znaczenie w tym przypadku: brzoza na przyjaźń, sympatię i szczęście, dąb na siłę i długie życie, klon na zdrowie, a tatarak na oczyszczenie. Dopełnieniem tej obrzędowości jest rozpalanie sobótek wraz z biesiadą i tańcami.