Po ośmiu latach kolejny raz został pobity rekord lipnickiego Konkursu Palm! Tegoroczna zwycięska palma mierzyła 37 metrów i 78 centymetrów wysokości, a jej autorem jest Andrzej Goryl, 21-letni mieszkaniec Lipnicy Górnej. Przypomnijmy, że poprzedni palmowy wyczyn należał do nieżyjącego już Zbigniewa Urbańskiego z Lipnicy Murowanej i wynosił 36 metrów i 4 centymetry.

W tegorocznym Konkursie, który odbył się 14 kwietnia, nagrodzono 170 palm. W kategorii palm dziecięcych zgłoszono 122, palm niskich 26, palm średnich 16, wysokich 5, a w kategorii palm najwyższych została zgłoszona jedna palma. Poniżej prezentujemy wyniki Konkursu.

 

  Komisja Konkursowa w składzie:

  1. Bernadetta Błoniarz – przewodnicząca, etnolog,
  2. Małgorzata Kowalska-Kucharska – etnolog,
  3. Rafał Pajor – plastyk,
  4. Monika Żołna – plastyk, 

po obejrzeniu 48 palm zgłoszonych do konkursu, w tym: 1 palma w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 5 palm w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 16 palm w kategorii palm średnich (od 7 do 14 metrów ), oraz 26 palm w kategorii palm niskich (od 3 do 7 metrów), postanowiła przyznać następujące miejsca: 

W KATEGORII PALM  NAJWYŻSZYCH 

GRAND PRIX  dla Andrzeja Goryla z Rodziną z Lipnicy Górnej - wysokość palmy  37,78 m 

 

W  KATEGORII  PALM WYSOKICH 

GRAND PRIX dla  Kuby Machała i Konrada Urbańskiego z Lipnicy Górnej - wysokość palmy  18,26 m                                         

 I miejsce dla  Marii i Krzysztofa Sieczków z Woli Nieszkowskiej

II miejsce dla Pawła Fasugi z Lipnicy Górnej

Dwa równorzędne III miejsca dla:

1. Rodziny Filipków z Nowego Wiśnicza

2. Rodziny Mechów z Lipnicy Murowanej 

 

W  KATEGORII PALM  ŚREDNICH    

GRAND PRIX  dla Iwony i Mateusza Machałów z Lipnicy Murowanej - wysokość palmy 13,72m 

Trzy równorzędne I miejsca dla:

  1. Marii Urbańskiej z Lipnicy Murowanej
  2. Natalii Machał z Lipnicy Murowanej
  3. Rodziny Sieczków z Woli Nieszkowskiej  

Dwa równorzędne II miejsca dla:

  1. Natalii Oświęcimka z Lipnicy Dolnej,
  2. Mateusza Leszczyńskiego z Lipnicy Dolnej.

Dwa równorzędne III miejsca dla:

  1. Piotra Leszczyńskiego z Lipnicy Dolnej
  2. Jakuba Leszczyńskiego z Lipnicy Dolnej 

Cztery  równorzędne IV miejsca dla:

  1. Bartka Smosny z Lipnicy Murowanej
  2. Andrzeja Wąsowicza z Lipnicy Murowanej
  3. Piotra Wąsowicza z Lipnicy Murowanej
  4. Dawida, Pawła, Weroniki Plewa z Lipnicy Dolnej

Cztery równorzędne V miejsca dla:

  1. Macieja Rysaka z Lipnicy Murowanej
  2. Doroty Kosackiej i Marka Pisia z Lipnicy Murowanej
  3. Sylwestra i Adriana Pilch z Lipnicy Murowanej
  4. Rodziny Klejdyszów z Lipnicy Murowanej

 

W KATEGORII PALM NISKICH 

GRAND PRIX dla Przedszkola Samorządowego z Rajbrotu -wysokość palmy 4,55 m 

Dwa równorzędne I miejsca dla:

  1. Marii Krzyszkowskiej z wnukiem Kacprem z Lipnicy Dolnej
  2. Emilii Włodarczyk z Lipnicy Górnej

Trzy równorzędne II miejsca dla:

  1. Szymona Machała z Lipnicy Górnej
  2. Igora Muchy z Lipnicy Murowanej
  3. Przedszkola Samorządowego z Lipnicy Murowanej

Cztery  równorzędne III miejsca dla:

  1. Damiana Heróda z Lipnicy Murowanej
  2. Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lipnicy Murowanej
  3. Kacpra Chochlińskiego z Lipnicy Dolnej
  4. Szymona Leszczyńskiego z Lipnicy Dolnej

Dwa równorzędne IV miejsca dla:

  1. Julii Zatorskiej z Kamionnej
  2. Rodziny Boguszów ze Sterkowca

Sześć  równorzędnych V miejsc dla:

  1. Moniki Machał z Lipnicy Murowanej
  2. Jasia Rysaka z Lipnicy Murowanej
  3. Zespołu Pieśni RAJ z Rajbrotu
  4. Studenckiego Kursu Przewodników Górskich z Krakowa
  5. Pawła i Franciszka Michałek z Lipnicy Murowanej
  6. Grzegorza Glenia z Krakowa

Siedem równorzędnych VI-tych miejsc dla:

  1. Szymona Bazarnika z Lipnicy Dolnej
  2. Rodziny Augustyn z Kolbuszowej
  3. Karola Heróda z Lipnicy Murowanej
  4. Wiktorii i Emilii Paprota z Lipnicy Górnej
  5. Urszuli Wójcik z Borównej
  6. Anety Struzik Sikora z Krakowa
  7. Przedszkola Publicznego w Siemiechowie.

Dyplom za udział otrzymał Klub Karino z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – Aktywne Kobiety.

Ponadto Komisja w składzie: Agata Duśko i Joanna Krzak, oceniała palmy W KATEGORII PALM DZIECIĘCYCH (do 3 metrów wysokości), których do konkursu zgłoszono 122. Wszyscy laureaci tej kategorii otrzymali dyplomy za udział oraz upominki rzeczowe. Również tej kategorii z kuponów konkursowych wszystkich uczestników wylosowane zostały dwie nagrody rzeczowe ufundowane przez wójta gminy Lipnica Murowana – Tomasza Gromalę, które otrzymali: Natan Ciura z Lipnicy Murowanej oraz Olaf Dzięgiel z Lipnicy Dolnej.

Wszystkim wykonawcom lipnickich palm serdecznie dziękujemy za ochronę wartości regionalnego i lokalnego dziedzictwa kulturowego.

 

Fundatorzy nagród finansowych:

  1. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  2. „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni – Główny Sponsor Konkursu
  3. Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej.                 

 

Fundatorzy nagród rzeczowych:

- Bacówka Towary Tradycyjne z Rajbrotu - Mecenas Konkursu

- Róża Thun - Posłanka do Parlamentu Europejskiego,

- Bogusław Sonik - Poseł do Parlamentu Europejskiego,

- Tomasz Gromala – wójt gminy Lipnica Murowana,

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

- Teatr Słowackiego w Krakowie,

- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,

- Firma Handlowo-Usługowa Metal-Tech z Lipnicy Dolnej,

- Galeria Rondo z Bochni,

- Firma MAKITA,

- Kopalnia Soli w Bochni,

- Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,

- Zamek w Wiśniczu,

- Małopolska Organizacja Turystyczna,

- Sklep „Felix” z Lipnicy Murowanej, Ewa i Piotr Guzek,

- Sklep Wielobranżowy „Bucik” w Lipnicy Murowanej, Aneta Lasota,

- Drukarnia „Rafael” z Krakowa,

- Firma Handlowo Usługowa „Jura” z Rajbrotu,

- Sklep Spożywczo-Przemysłowy, Elżbieta i Jerzy Tyrałowie z Lipnicy Murowanej,

- Alle lody – lody włoskie – Lipnica Murowana, Kamil Lalik

- Kawiarnia – Bar „Piwniczka” z Lipnicy Murowanej, Anna i Andrzej Polinierscy,

- Studio kwiatowe „Jagoda” w Lipnicy Murowanej,

- Lody tradycyjne „U Szymona” z Lipnicy Murowanej,

- Państwo Róża i Mariusz Wollny z Wieliczki.